Το πρώτο του φετινό φιλικό στη Βέροια θα δώσει το Σάββατο 3 Οκτωβρίου ο Α.Π.Σ Φίλιππος Βέροιας Volleyball, ο οποίος θα υποδεχθεί στις 19.30 στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας» την ανδρική ομάδα του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015.
Αυτό θα είναι το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας με τον «Γηραιό», καθώς πρόσφατα η Βεροιώτικη ομάδα, είχε επιβληθεί σε φιλική αναμέτρηση στη Μίκρα, με 3-0 των «κυανόλευκων».
Ο φιλικός αγώνας στο κλειστό "Δ. Βικέλας" θα διεξαχθεί χωρίς θεατές, λόγω των αυστηρών υγειονομικών μέτρων που ισχύουν για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19.