Δηλώσεις σε Αθηναϊκό Αθλητικό site έκανε ο σημερινός προπονητής του Φιλίππου Βέροιας και ψυχίατρος Ηλίας Γραμματικόπουλος μιλώντας για την ψυχολογία και για τις εξελίξεις με τον κορονοιό.
Μεταξύ των άλλων τόνισε και τα εξής
" Το greekhandball.com ακολουθώντας την επικαιρότητα, η οποία διαμορφώνεται από τις εξελίξεις γύρω από τον κορονοϊό και φυσικά δρώντας με αίσθημα ευθύνης απέναντι στους αναγνώστες του, ζήτησε την γνώμη ενός ακόμα ειδικού, του ψυχιάτρου προπονητή του Φιλίππου Βέροιας, Ηλία Γραμματικόπουλου, ο οποίος προσέφερε συμβουλές για το διάστημα του περιορισμού.
Ο κ. Γραμματικόπουλος έχει ασχοληθεί με την επιδημιολογία στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, που παρακολούθησε, «Δημόσια Υγεία – Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας». Στην ιστοσελίδα μας, υπογράμμισε πως οι άνθρωποι έχουν την ανάγκη ποιοτικού χρόνου και μέσα σε αυτή την περίοδο τούς δίνεται, επίσης, η δυνατότητα να επαναδιαμορφώσουν τους εαυτούς τους. Δεν θα πρέπει, επεσήμανε, να επιλέγουμε να… βομβαρδιζόμαστε από ειδήσεις, αλλά ούτε και να αισθανόμαστε φυλακισμένοι μέσα στο ίδιο μας το σπίτι, το οποίο, αντίθετα, θα πρέπει να λειτουργήσει ως ένας χώρος, που «γεννάει» όμορφες εικόνες και αναμνήσεις.
-Μπορεί το διάστημα της παραμονής μας στο σπίτι, για περισσότερες ώρες απ’ ό, τι συνήθως, να λειτουργήσει ως ευκαιρία;
«Αρχικά, θα πρέπει να τονίσουμε πως στόχος μας είναι η προστασία των ευπαθών ομάδων. Οι ήπιες ή ακόμα και ασυμπτωματικές περιπτώσεις, είναι περισσότερες από 80%. Επομένως, τα μέτρα πρόληψης αφορούν στις ευπαθείς ομάδες και έχουν επιβληθεί, επιπλέον, για να βοηθήσουμε το σύστημα υγείας μας να ανταπεξέλθει. Η Κυβέρνηση και το Υπουργείο Υγείας έπραξαν ορθά.
Οι άνθρωποι έχουν την ευκαιρία να γνωριστούν ξανά με τους εαυτούς τους. Δεν χρειάζεται να δραματοποιούν την κατάσταση και να την κάνουν τραγική, αλλά ούτε και να «επιστρατεύεται» ο πανικός.
Η υπερπληροφόρηση οδηγεί στην παραπληροφόρηση, άρα δεν θα πρέπει να έχουμε συνεχώς την τηλεόραση ανοικτή ή να ανατρέχουμε όλη την ημέρα σε ειδήσεις. Αντίθετα, θα πρέπει να αφιερώσουμε χρόνο στους εαυτούς μας, να αξιοποιήσουμε την ευκαιρία για οικογενειακές στιγμές και δραστηριότητες εντός του σπιτιού με τα παιδιά, την σύζυγο, την σύντροφο, τον εαυτό μας. Έχουμε ανάγκη από ποιοτικό χρόνο».
-Υπάρχει ο κίνδυνος ψυχολογικών επιπτώσεων, εξαιτίας αυτής της αν μη τι άλλο πιεστικής κατάστασης;
«Οι ψυχολογικές συνέπειες αυτής της πιεστικής κατάστασης, θα εκδηλωθούν, σε μέρος του πληθυσμού, αργότερα, ίσως σε κάποιους μήνες και ενδεχομένως με μετατραυματικό στρες. Προς το παρόν, αμυνόμαστε. Αγχώδεις ή καταθλιπτικές εκδηλώσεις, δεν αποκλείεται να παρουσιαστούν, όπως προανέφερα, αργότερα. Για να μην συμβεί αυτό, ας λειτουργήσουμε όχι σαν να πρόκειται για ένα καταδικαστικό φαινόμενο, αλλά σαν να μάς δίνεται η ευκαιρία επαναδιαμόρφωσης του εαυτού μας».