Στον Μαραθώνιο της Μπρατισλαβας της Σλοβακίας συμμετείχαν την ημέρα του Πάσχα δύο αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Βέροιας . Οι Μπούτσικας Γιώργος και Γκαλίτσιος Θοδωρας συνδυάζοντας τον τουριστικό αθλητισμό με τον αγωνιστικό βρέθηκαν με τις οικογένειες τους στην πρωτεύουσα της Σλοβακίας πετυχαίνοντας πολύ καλές επιδόσεις στον Ημιμαραθώνιο και τον Μαραθώνιο αντίστοιχα.
Συγκεκριμένα ο Γκαλίτσιος Θοδωρας της ομάδας Sportstraining-Karagiannis κατάφερε να τερματίσει τον Μαραθώνιο με επίδοση 3:48:12 ενώ ο Μπούτσικας Γίωργος τερμάτισε τον Ημιμαραθώνιο σε 1:57:35