Με στόχο την ανάδειξη της επαρχίας με τα προβλήματα και τους στόχους των κατοίκων την ερχόμενη Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου τόσο το δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ3 όσο και η εκπομπή ο "Κόσμος των σπόρ" θα μεταδοθούν σε ζωντανή μετάδοση από την Βέροια .
Πρώτα θα μεταδοθεί η εκπομπή ο "Κόσμος των σπόρ" από 18.00-18.45 και στην συνέχεια το δελτίο ειδήσεων μέχρι τις 20.00 μ.μ
Ως αναφορά τα θέματα της εκπομπής ο "Κόσμος των σπορ" αυτά θα είναι συνεντεύξεις από τους προπονητές χαντ μπολ του Φιλίππου Βέροιας Τεό Παυλίδη( θα είναι σε ζωντανή σύνδεση) και Γιώργο Τσικίνα (προπονητή γυναικών βιντεο) και του προπονητής της βασίλισσας του βορρά Τόλη Τερζή με το ρεπορτάζ να γίνεται στην προπόνηση της Τρίτης .
Το τρίτο θέμα θα αφορά την τουριστική ανάπτυξη της Βέροιας και δεν αποκλείεται να γίνει προβολή και του Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου .