Στην Αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου Βέροιας δόθηκε η συνέντευξη τύπου παρουσία του Δημάρχου Βέροιας κ. Κώστα Βοργιαζίδη, του προέδρου του ΚΑΠΑ Στέργιου Διαμάντη, του προέδρου του Συλλόγου Δρομέων Βέροιας Βασίλη Τσιάρα και του Γ. Γραμματάε κ. Γιάννη Καραγιάννη ενώ παρευρέθηκαν και άλλοι μέλη του συλλόγου αλλά και μέλη του οργανωτικού του μεγάλου αγώνα.
Ο Δήμαρχος δήλωσε ότι είναι σίγουρος για την επιτυχία του αγώνα και έστειλε το μήνυμα για την προσέλευση κόσμου εκτός Ημαθίας είτε ως αγωνιζόμενοι είτε ως εκδρομείς.
Ο πρέοδρος του ΚΑΠΑ κ. Στέργιος Διαμάντης αναφέρθηκε στην μεγάλη στήριξη προς τους διοργανωτές και την βεβαιότητα ότι η καλή ομάδα που διοργανώνει τους αγώνες θα σημειώσει μία ακόμη επιτυχία.
Από την πλευρά του ο πρόεδρος του συλλόγου δρομέων Βέροιας αναφέρθηκε στο ιστορικό της πρώτης διοργάνωσης που ξεκίνησε με την συμμετοχή 480 αθλουμένων και πέρσι πλησίασαν τους 980. Για φέτος όπως 'όλα δείχνουν θα γίνει ρεκόρ συμμετοχής αφού σύμφωνα με τα στοιχεία που υπάρχουν οι συμμετοχές θα πλησιάσουν τους 1.500.!!
Ο Γ.Γραμματέας του συλλόγου Γιάννης Καραγιάννης αναφέρθηκε στους αγώνες που θα διεξαχθούν . Κατ' αρχήν θα έχουμε το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου αγώνες στις κατηγορίες 1.000μ, 2.000μ και 5.000μ και θα γίνουν βραδινοί μέσα στην πόλη με τερματισμό την Πλατεία Δημαρχείου. Στην λήξη των αγώνων αυτών θα γίνει pasta party από σεφ . Θα υπάρχουν μακαρονάδες για τους δρομείς με διάφορες σάλτσες, ενώ θα υπάρχει προσφορά και για τους νεαρούς αθλούμενους.
Επίσης εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς τον Δήμο Βέροιας, την Τροχαία, τους Εθελοντές τους χορηγούς για την στήριξη τους.
-Πολύ σύντομα θα γίνουν γνωστές αναλυτικά οι διαδρομές των μικρών κατηγοριών και φυσικά όλο το πρόγραμμα του αγώνα μέσω Δελτίων τύπου που θα εκδώσει η οργανωτική επιτροπή.