Την Κυριακή διεξήχθη στην όμορφη περιοχή της Καλαμπάκας και γύρω από τους βράχους-μοναστήρια των Μετεώρων, ο 4ος αγώνας ορεινού τρεξίματος "Μountain Trail Running" με δυο διαδρομές 24km και 6km. Συμμετείχαν 650 αθλητές, ανάμεσα στους οποίους και ο Κωνσταντίνος Παρίζας, που τερμάτισε στην 1η θέση της ηλικιακής του κατηγορίας και στην 90η της γενικής κατάταξης (2 ώρες και 51΄) και ο Δημήτρης Τζιώνας, που τερμάτισε στην 147η θέση της γενικής με χρόνο 3 ώρες και 8 λεπτά.
Η διοργάνωση άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στους αγωνιζόμενους αφού η διαδρομή τα είχε πραγματικά όλα (σταθμούς τροφοδοσίας, βράχους, πέτρες, χώμα, ρυάκια!). Καθώς και πλήθος κόσμου, που χειροκροτούσε στο τέλος του αγώνα όλους τους αθλητές.