Μόνο στα παιχνίδια του μπάσκετ γίνονται ανατροπές όσο και αν η διαφορά στο σκορ φθάνει και τους 17 πόντους (τόσο ήταν η διαφορά υπέρ του Φιλίππου στο 25' λεπτό 55-33). Και όμως οι παίκτες του Φιλίππου "κατόρθωσαν" να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι με 67-73 από τον μαχητικό ΑΟΚ. Πολλοί φίλαθλοι έδωσαν το παρόν στο πρώτο τοπικό ντέρμπι με τον Φίλιππο γηπεδούχο. Ήταν μάλιστα καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τελευταίο 10λεπτό ήρθαν τα πάνω κάτω, γιατί οι παίκτες του Φιλίππου θεώρησαν ότι η νίκη ήταν σχεδόν εξασφαλισμένη , χαλάρωσαν και την πλήρωσαν μαλιστα πολύ ακριβά. Η αντίδραση των παικτών του ΑΟΚ παρά την μεγάλη διαφορά ήταν συνεχείς και "γύρισαν" το παιχνίδι χάρις σε ευστοχία των τριών πόντων, και πήραν μία απρόσμενη νίκη επί του ισχυρού Φιλίππου. Η ανατροπή "ερχόταν" αλλά οι παίκτες του Φιλίππου δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και γνώρισαν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.
Τα 10λεπτά 23-14, 40-30, 54-42, 67-73 τελικό.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Κοθράς 20(2), Μόρας 8, Τσιαγκλάκανος 4(1), Παραπούρας 8(1), Σουτζόπουλος 19, Μαρκόπουλος 7(2), Καβαργύρης 1.
ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρουμπούκης 8, Ουσουτζόγλου 3(1), Σισμάνης 6, Γκανάς 6(2), Βλάχος 11(1), Μαυρίδης 19(1), Γιαννόπουλος 6, Καπνάς, Λέφας 8, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 6.