Το παλιό του σχολείο στο Νησί Αλεξάνδρειας επισκέφθηκε την περασμένη Τετάρτη ο Νίκος Τουλίκας, μετά από πρόσκληση του διευθυντή Εμμανουήλ Βαρακλή και του γυμναστή Αντώνη Μπόλα. Για την επίσκεψη αυτή οι γονείς του αθλητή Δημήτρης Τουλίκας και Έφη Καραγιάννη αναφέρουν:
"Περάσαμε ένα όμορφο πρωινό παρέα με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές. Μοιραστήκαμε μαζί τους προσωπικά συναισθήματα και εμπειρίες σχετικά με το πώς ο Νικόλας ξεκίνησε τον αθλητισμό, πώς να αντιμετωπίζουμε τις όποιες δυσκολίες και πώς να μένουμε επικεντρωμένοι στους στόχους μας. Συζητήσαμε για πολλά ακόμα θέματα γύρω από τον αθλητισμό των ατόμων με αναπηρίες,για τους Πανελλήνιους αγώνες ΑμεΑ και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Σας ευχαριστούμε πολύ, ήταν μια όμορφη και ξεχωριστή μέρα για όλους!"