Ο προπονητής της Βέροιας έχει παραστάσεις από τους πάγκους όλων των πρωταθλημάτων και έχει κοουτσάρει πάνω από 200 παιχνίδια αλλά στο πρόσφατο φιλικό στα Τρίκαλα βίωσε ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα όπως δήλωσε στο FLnews.gr. Γιατί μπορεί η νεανική ομάδα της Βέροιας να ηττήθηκε με 1-0, όμως η απόδοση της φάνηκε στο χειροκρότημα των φιλάθλων των Τρικάλων τόσο στο α' ημίχρονο αλλά κυρίως στο β' .
"Δεν μου έχει συμβεί να χειροκροτηθεί τόσο πολύ η ομάδα μου σε αγώνα εκτος έδρας. δήλωσε ο κ. Χαραλαμπίδης , Στα Τρίκαλα είπε ο έμπειρος τεχνικός κάναμε την καλύτερη εμφάνιση και νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα μας αδικεί . Είμαι πολύ ευχαριστημένος απ' όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν .Δείξανε ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο .Βγάλαμε στον αγωνιστικό χώρο πράγματα που έχουμε δουλέψει στις προπονήσεις . Είχαμε επίσης ωραίους αυτοματισμούς, συνδυασμούς ,κατοχή της μπάλας και σωστό παιχνίδι από την άμυνα προς την επίθεση. Ήταν η καλύτερη μας εμφάνιση με δεδομένο ότι είχαμε περισσότερη διάρκεια αυτή την φορά. Μας έλλειπε μόνο το γκολ τόνισε ο κ. Χαραλαμπίδης. Το επόμενο βήμα μας είναι ότι πρέπει να τελειώνουμε τις ευκαιρίες που δημιουργούμε, πρέπει απλά να στείλουμε την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα. Όμως σε αυτόν τον τομέα μας λείπει ακόμη η εμπειρία που είναι πολύ σημαντικό πράγμα .
Θα είναι η αποκάλυψη του πρωταθλήματος ο Γκανέζος μέσος Γιαμόα.
Με τα καλύτερα λόγια μίλησε ο κ. Χαραλαμπίδης για την εμφάνιση του Γιαμόα." Πιστεύω ότι ο Άλεξ θα είναι η αποκάλυψη του πρωταθλήματος . Βρίσκεται πολύ ποιο μπροστά από τους άλλους και περιμένω να μας βοηθήσει σημαντικά.