Τελειώνει ο Σεπτέμβριος κι ακόμα είναι άγνωστο πότε θα γίνει η σέντρα της Football League, με τους προπονητές να σηκώνουν τα χέρια ψηλά
Το πρωτάθλημα της Football League για έναν ακόμη χρόνο αργεί να αρχίσει. Τα προβλήματα, οικονομικής κυρίως φύσεως και συνάμα η έλλειψη βασικού χορηγού, εξακολουθούν να δημιουργούν ζητήματα στις ομάδες.
Φέτος, μάλιστα η κατάσταση έγινε ακόμη πιο περίπλοκη, διότι προέκυψαν δικαστικές αποφάσεις, που διαμόρφωσαν τον «χάρτη» της κατηγορίας. Μάλιστα, εκκρεμούν ακόμη δύο υποθέσεις (Χαλκίδα και Ιωνικός) στο Διαιτητικό. Πλέον, μετά από ανατροπές και ουκ ολίγα «επεισόδια» στο σίριαλ, οι ομάδες έγιναν 18, ωστόσο την προσεχή Πέμπτη (28/9) είναι να γίνει το διοικητικό συμβούλιο στη Λίγκα.
Το Liganews.gr, επικοινώνησε με ορισμένους προπονητές της κατηγορίας δίνοντας συνέχεια στο θέμα για να σχολιάσουν κι αυτοί από την πλευρά τους την όλη κατάσταση.
Πώς βλέπουν την όλη κατάσταση; Πώς το αντιμετωπίζουν όλο αυτό; Τι λένε για την καθυστέρηση; Μεταξύ αυτών και ο προπονητής της Βέροιας .
Απόστολος Χαραλαμπίδης (Βέροια)
«Είναι παράλογο να μην ξέρεις πότε θα παίξεις. Είναι άσχημο και ταυτόχρονα καταντάει κουραστικό. Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι κάνουν ζημιά τόσο στους παίκτες, όσο και στους προπονητές. Κι εμείς πρέπει να κάνουμε βήματα μπροστά. Είναι αναγκαίο να οργανωθούμε κατάλληλα. Να πατάμε στα σίγουρα. Πρέπει να κοιτάς προς τα πάνω, όχι συνέχεια προς τα κάτω. Έχει κουράσει. Από το 2012-13, που ήμουν στη Νίκη, βλέπω ότι κάθε χρόνο γίνεται πλέον και χειρότερα. Φτάσαμε στον πάτο».