Για τις... δόσεις του Ηρακλή, αλλά και τους περιορισμούς στις μεταγραφές μίλησε ο Λεωνίδας Λεουτσάκος. Για τις δυκολίες των ομάδων πριν το πρωτάθλημα μίλησε ο πρόεδρος της Football League, σε συνέντευξή του στον ραδιοφωνικό σταθμό ArenaFM. Αναλυτικά, τα όσα είπε:
Για την ρύθμιση των 120 δόσεων και τον Ηρακλή:
«Όλοι κάνουμε έναν αγώνα για να κατέβουν οι ομάδες στο πρωτάθλημα. Ο Ηρακλής είναι ένα μεγάλο σωματείο και πρέπει οι ομάδες να βοηθήσουν και να μπουν και αυτές στην ρύθμιση των 120 δόσεων. Ο κ.Παπαθανασάκης και η Διοίκηση του Ηρακλή, πληρώνει. Στην ΕΠΟ είπαν πως πλήρωσε το παράβολο για το Κύπελλο και τις οφειλές που είχε και μέχρι στιγμής, δείχνει ότι πληρώνει. Άρα ίσως πληρώσει και τη ρύθμιση αυτή».
Για τις ομάδες που δεν πάρουν άδεια και θα αγωνιστούν με περιορισμούς:
«Θα σας πω την άποψή μου. Θεωρώ ότι το πρωτάθλημα πρέπει να ξεκινήσει τώρα, έτσι όπως είναι. Με τις ομάδες να πάρουν παίκτες κάτω τον 23 ετών, γιατί αυτές είναι οι αποφάσεις της ΕΠΟ και το σέβομαι αυτό. Έτσι πρέπει να γίνει. Περιμένουμε να έρθουν αυτές οι ομάδες και κακό είναι πως ό,τι συμβαίνει τώρα, φέρνει αντιμέτωπες τις ομάδες και είναι κρίμα και άδικο. Δεν έχουμε να μοιράσουμε κάτι εμείς, ούτε βγάζουμε κάποιο κέρδος, μακάρι να ανέβουν όλες οι ομάδες που είναι υγιείς. Θέλουμε όλες οι ομάδες που έρχονται σε μας να είναι ενωμένες και όποιος είναι ο καλύτερος να ανέβει».
Για τους παίκτες που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής και αν αλλάξει αυτό:
«Εγώ θα ζητήσω έξι παίκτες άνω των 25 ετών να έχουν δικαίωμα συμμετοχής γιατί το ζήτησε και ο ΠΣΑΤ. Υπάρχει ανεργία, υπάρχει οικονομική δυσκολία σε όλο τον κόσμο. Από την καινούργια ΕΠΟ θα ζητήσω να μας βοηθήσουν, γιατί παλαιότερα δεν μας στήριξε κανείς. Είναι καλοδεχούμενη κάθε βοήθεια. Πιστεύω να περάσει το θέμα με τους 25χρονους και άνω παίκτες έτσι ώστε να βοηθηθούν και οι οικογένειες αυτών των παικτών».