Σε φουλ ρυθμούς προετοιμασίας μπαίνουν οι ομάδες του Νομού ενόψει των πρωταθλημάτων. Από τα φιλικά του Σαββατοκύριακου ξεχωρίζει το παιχνίδι της Κυριακής με τη Βέροια (που κατεβαίνει από το βουνό το Σάββατο) να αντιμετωπίζει στα Τρίκαλα τον Μ. Αλέξανδρο σε ένα παιχνίδι όπου οι προπονητές των δύο ομάδων Χαραλαμπίδης και Ντάμτσιος θα βγάλουν κάποια συμπεράσματα από τη μέχρι τώρα προετοιμασία.
Την Κυριακή στο Δημοτικό Στάδιο Νάουσας η τοπική ομάδα που φέτος θα έχει στον πάγκο της τον Δημήτρη Χριστοφορίδη θα αντιμετωπίσει τον Εδεσσαϊκό.
Ο Φίλιππος Αλεξάνδρειας θα παίξει το Σάββατο στον Σβορώνου Κατερίνης με τον ΓΑΣ.
Επίσης το Σάββατο ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας θα αντιμετωπίσει σε φιλικό αγώνα την ομάδα του Διαβατού.