Την προετοιμασία της στην Κουτσούφλιανη συνεχίζει η ομάδα της Ημαθίας, ενώ γνωστά έγιναν και τα φιλικά της.
Με τον Απόστολο Χαραλαμπίδη να δουλεύει με τους ποδοσφαιριστές του σε φουλ ρυθμούς, διεξάγεται το βασικό στάδιο προετοιμασίας της Βέροιας, ενόψει της νέας σεζόν στη Football league. Ο Έλληνας τεχνικός πραγματοποιεί καθημερινά διπλές προπονήσεις, δίχως να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού με ποδοσφαιριστή του.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει κυρίως δουλειά στη φυσική κατάσταση, με τον γυμναστή Γιάννη Μαντζαρίδη να είναι αυτός που... βγάζει το λάδι στους παίκτες της ομάδας. Ταυτόχρονα, έγιναν γνωστές και οι ημερομηνίες των φιλικών, αρχής γενομένης από το κυριακάτικο (6/8) ματς με τον Άρη.
Αναλυτικά:
6/8 στη Βέροια με Άρη
13/8 στη Βέροια με τον Πιερικό.
19/8 στη Ν. Ευκαρπία με τον Μακεδονικό.
26/8 στο Παλαιοχώρι Χαλκιδικής με την τοπική ομάδα.
2/9 με τον ΝΠΣ Βόλου, χωρίς όμως να έχει γίνει γνωστό το γήπεδο.
Με την Καλαμαριά θα γίνει φιλικό, αλλά οι δύο ομάδες δεν έχουν ακόμη καταλήξει σε ημερομηνία και έδρα.