Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του alexandriamou.gr η ομάδα της Αλεξάνδρειας θα παίζει στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία από τη νέα σεζόν 2017-18 με το όνομα: ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΄ΦΙΛΙΠΠΟΣ΄ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ. Η ομάδα πήρε την Παρασκευή 28 Ιουλίου την προέγκριση από την ΕΠΟ για την ονομασία, που παραπέμπει στον μεγάλο βασιλέα της γης των Μακεδόνων.
Σύμφωνα πάντα με τις ίδιες πηγές ο Πρόεδρος κ. Σαμαράς είναι κοντά στην συμφωνία με Πορτογάλο ποδοσφαιριστή που αγωνίζεται σε ευρωπαϊκή ομάδα και είχε αγωνισθεί για τρία έτη σε ομάδα της Α΄Εθνικής Κατηγορίας στην Ελλάδα. Δεν αποκλείεται η έκπληξη και το deal να γίνει την ερχόμενη Δευτέρα στην πρώτη προπόνηση της ομάδας.