Το «alter ego» του Απόστολου Χαραλαμπίδη στον πάγκο της Βέροιας, ως βοηθός και γυμναστής, είναι ο γηγενής Γιάννης Μαντζαρίδης, παλαίμαχος της «Βασίλισσας», άλλοτε τεχνικός της Ειρηνούπολης, αλλά και παίκτης του πρώτου πριν 7 χρόνια, έχοντας δυο ανόδους στο παλμαρέ του με την ομάδα της Ημαθίας.
Ο βετεράνος (δεξιός μπακ) Βέροιας (σε δυo θητείες) και Πανθρακικού μίλησε στην «ΑRENA PRESS» για την… περίεργη χρονιά που έρχεται: «Είναι μια μεταβατική και… μυστήρια χρονιά, με δυσκολίες, μετά από υποβιβασμό και πέντε χρόνια στη Σούπερ Λίγκα. Η μη αδειοδότηση δυσχεραίνει και άλλο το έργο μας, έχουμε δεμένα χέρια στις επιλογές. Δεν ψάχνουμε δικαιολογίες και ελαφρυντικά, αλλά ρεαλιστικά με τέτοιες συνθήκες δεν μπορούμε να πούμε ότι πάμε για άμεση επάνοδο. Θα χρειαστεί υπομονή και… γερό στομάχι απ’ όλους.
«Γενική Ανασύνταξη »
Για να συνεχίσει ο Γιάννης Μαντζαρίδης: «Επιχειρούμε μια νέα αρχή, ειδικά σε παίκτες, θα είναι ολοκαίνουρια ομάδα. Θέλει καλές επιλογές, ευστοχία σε παίκτες, γιατί στην πορεία θα υπάρχουν μικρές δυνατότητες αλλαγών και διορθώσεων. Πρέπει να σηκώσουν το βάρος της φανέλας και της κατηγορίας. Παρότι σχετικά νεαροί, να μην είναι τελείως άπειροι, έχοντας παραστάσεις στα… βαθιά και τη Β΄ Εθνική. Στο κλίμα γενικής ανασύνταξης, για χτίσιμο σε γερές βάσεις, αποζητάμε νοικοκυριό και οργάνωση. Είναι ευκαιρία για αλλαγές, ίσως μας βγει σε καλό. Δεν αποκλείω το μειονέκτημα να γίνει αβαντάζ, με βάρος σε υποδομές, για πρόοδο και εξέλιξη. Όχι μόνο η Σούπερ Λίγκα, αλλά και η Φούτμπολ Λιγκ, γέμισαν με ξένους. Προσωπικά, θεωρώ σημαντική την παρουσία των Χαραλαμπίδη και Κικερίδη, ήταν και παλιά στη Βέροια, ξέρουν την ατμόσφαιρα, που δουλεύουν, είχαν επιτυχίες, ανόδους, παρουσία στην Α΄ Εθνική».