Η Εθνική Γυναικών έγραψε ιστορία καθώς διέλυσε την Τουρκία με 84-55 και πέρασε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Eurobasket. Είναι γεγονός. Οι γυναικάρες με τα μπλε έγραψαν ιστορία. Προκρίθηκαν για πρώτη φορά σε ημιτελική φάση Eurobasket και το έκαναν με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο. Διέλυσαν, κυριολεκτικά, την Τουρκία στον σημερινό προημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Πράγας και πήραν πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «4» με κορυφαία την Εβίνα Μάλτση.
Η Εθνική Γυναικών έχει ήδη ξεπεράσει τον εαυτό της και είναι πετυχημένη. Το καλύτερο πλασάρισμα μέχρι στιγμής ήταν η 5η θέση. Όμως, αυτή η ομάδα μπορεί να ανέβει στο βάθρο.
Το έδειξε στην πρεμιέρα κόντρα στο φαβορί της διοργάνωσης και κάτοχο του τίτλου, την Σερβία την οποία και «ξέρανε». Το απέδειξε και με την Ρωσία την οποία δεν είχαμε νικήσει ποτέ σε επίσημη διοργάνωση.
Η επιβλητική νίκη επί της Τουρκίας μας οδηγεί ξεκάθαρα το δρόμο για την κατάκτηση ενός μεταλλίου. Πριν από το βάθρο όμως οι κοριτσάρες πέτυχαν και κάτι ακόμα εξίσου σημαντικό. Σφράγισαν το εισιτήριο για τα Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, που θα γίνει στην Ισπανία (22-30/9).
Πρωταγωνίστρια για την Εθνική ήταν η Εβίνα Μάλτση που έκανε νταμπλ νταμπλ με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα της Τουρκίας ξεχώρισε η Χόλινγκσγουρθ με 15 πόντους.
Tα δεκάλεπτα: 15-10, 30-36, 40-57, 55-84