Τα βραδινά παιχνίδια έχουν βαλθεί να μας καθηλώνουν μέχρι το τέλος, με αδιάψευστο μάρτυρα αυτό που έλαβε χώρα την Παρασκευή (9/6) στο ανοιχτό γήπεδο Εληάς,(Άρης Γεωργιάδης) με τελικούς νικητές τους «Φούφουτος» με σκορ 54-64 κόντρα στους Άτλαντες.
Η ομάδα του Καραθανάση μπήκε…φουριόζα, θέλοντας να δείξει στους πρωτοπόρους του ομίλου ότι δεν αστειεύεται, κάνοντας το 11-2 στο ξεκίνημα, το οποίου τους ώθησε στο πρώτο τάιμ άουτ.Με τον… ηλεκτροκίνητο Σιάσιο να δίνει ρυθμό και τον Τζούφρα να τελειώνει τις φάσεις, βρίσκονταν κοντά στο σκορ αλλά τους λύγισε η αστοχία και τα λάθη στα τελευταία λεπτά.
Τελευταίο παιχνίδι για τους Φούφουτος, που τερματίζουν πρώτοι στον Α Όμιλο, έχοντας 6 συνεχόμενες νίκες και μόλις μια ήττα αυτή στην πρεμιέρα. Μορφή του αγώνα ο τετραπέρατος Παπαδόπουλος, που ήταν πρώτος σε επίθεση αλλά και σε άμυνα, ριμπάουντ.
Πιο γρήγορος και από τη… σκιά του ο Τσιμτσιρίδης, «σκότωσε» την αντίπαλη άμυνα και μαζί με τον Νικολόπουλο, που έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα, έκλεισαν με θετικό πρόσημο την φάση των ομίλων. «Κλειδί» του αγώνα το επιμέρους σκορ 9-25 της δεύτερης περιόδου.
Άτλας : Τζούφρας 20, Παπαγιάννης Ν. 2, Καραθανάσης 2, Μπογδαμπεΐδης 4, Σιάσιος 13, Αχτσής 2, Κλωνάρας 9, Μαρκοβίτσης 2.
Φούφουτος : Παπαδόπουλος 20, Τσιμτσιρίδης 22(1), Κασάπης, Στεργιόπουλος 2, Λαζάρου 2, Σαράφης 3, Νικολόπουλος 15(1).
Το πρόγραμμα του Σαββάτου (10/6, ΔΑΚ Βικέλας) :
17.30 Μορφές – Αβάνα
19.15 Nouveau – Texas Losers
21.00 Παρτάλια – Άρρωστοι