Με ένα καλάθι στο τέλος του αγώνα ήρθε η λύτρωση για τους παίκτες και τους φιλάθλους αφού ο ΑΟΚ Βέροιας κέρδισε την Αριδαία με 60-59, ύστερα από ένα δραματικό ματς και κατέκτησε τη νίκη και το πρωτάθλημα. Ο ΑΟΚ Βέροιας πέρασε μεγάλη λαχτάρα και έπαιξε με την φωτιά στο τέλος του παιχνιδιού. Έκανε την ανατροπή στο τελευταίο τετράλεπτο, κρατούσε τη νίκη 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά μια λάθος επαναφορά πέρασε την θηλιά στο λαιμό του. Ευτυχώς στην τελευταία του επίθεση, λειτούργησε με καθαρό μυαλό, αιφνιδίασε τον αντίπαλο, πέτυχε το κρίσιμο καλάθι και πήρε τη νίκη.
Το πρώτο μέρος ήταν αμφίρροπο. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και η κόρνα του ημιχρόνου βρήκε τον ΑΟΚ Βέροιας μπροστά με 39-35. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο πίσω από την σέντρα προηγήθηκαν με 15-20 στην εκπνοή αλλά ο ΑΟΚ απάντησε γρήγορα και πέρασε με 22-21 στο 12’. Η Αριδαία βρήκε τις λύσεις και πέρασε ξανά με 25-29 στο 15’. Ο ΑΟΚ με πίεση σε όλο το γήπεδο και με την βοήθεια της γεμάτης κερκίδας, ισοφάρισε στο 18’ (29-29), πέρασε με 32-30 με τρίποντο του Γιαννουζάκου και ανέβασε την διαφορά στο 19’ στους πέντε πόντους (37-32).
Ο ΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του β’ μέρους και προηγήθηκε στο 23’ με 43-37 αλλά στην συνέχεια έμεινε για πέντε λεπτά χωρίς πόντο. Η Αριδαία πίεσε, μείωσε σε 43-42 στο 27’ και πέρασε με 43-45 και 45-48. Στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΑΟΚ σημείωσε καλάθι στον αιφνιδιασμό και έκλεισε με 47-48.
Στο κρισιμότερο κομμάτι του αγώνα ο ΑΟΚ Βέροιας δεν είχε καθαρό μυαλό στις επιθετικές του επιλογές. Έμεινε χωρίς σκοράρισμα και βρέθηκε να χάνει με 47-53 στο 36’. Οι Βεροιώτες πλησίασαν σε 50-53 αλλά παρέμειναν νευρικοί και άστοχοι. Στο 37', μετά από πολλά χαμένα σουτ, ο ΑΟΚ μείωσε σε 52-53. Στην συνέχεια με βολές πέρασε με 55-53 αλλά αλλά η Αριδαία με τρίποντο πέρασε με 55-56. Στο τελευταίο 1,5 λεπτό, ήρθε η βόμβα τριών πόντων πέρασε με 58-57 και έκανε καλή άμυνα. Στην επαναφορά της μπάλας από έξω, 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο ΑΟΚ έκανε λάθος και η Αριδαία με λέι απ πέρασε 58-59. Στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα, ο ΑΟΚ έφτασε στο λέι απ με τον Μάντζο και με 60-59 πήρε τη νίκη.
Δεκάλεπτα: 15-20, 39-35, 47-48, 60-59
ΑΟΚ: (Τούσας) Μάντζος 26 (2), Γιαννουζάκος 10 (1), Λέφας 1, Τρομπούκης 6, Καπνάς 2, Παπουλίδης 5, Ουσουλτζόγλου 10 (1), Γκανάς, Χρυσάφης.