Ο Ορφέας Ξάνθης πήρε τη νίκη μέσα στη Νάουσα με 0-2 και ισοβαθμεί πλέον στην έβδομη θέση με τον ΑΟ Καρδίας. Η ομάδα του Ευθύμη Μπογιατζίδη κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και «απέδρασε» χάρη στα τέρματα των Χαλίλ Ιμπραΐμ στο 39’ και Β. Καραγκιόζη στο 84’. Από τη μεριά της η ομάδα του Βαγγέλη Ντίσιου πέτυχε γκολ στο 10' που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ είδε τη διαφορά από τον έκτο (πλέον) Καμπανιακό, να μειώνεται στους δύο πόντους.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή στο 8’ πρώτα με τον Παντζαρτζίδη και έπειτα οι φιλοξενούμενοι με τον Τορομανίδη που έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε μόλις άουτ. Η Ομάδα του Βαγγέλη Ντίσιου σημείωσε γκολ στο 10’, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 12’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Καραγκιόζη, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γρηγοριάδη. Στο 22’ ο Παντζαρτζίδης απείλησε εκ νέου, αλλά ο Ρούφος κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Η επόμενη φάση έγινε και γκολ, καθώς ο Ορφέας Ξάνθης άνοιξε το σκορ στο 39’. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ και ασθενή απόκρουση του Γρηγοριάδη, ο Χαλίλ Ιμπραΐμ από κοντά έκανε το 1-0 για τους Ακρίτες που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσια. Τελικώς η ομάδα που κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα σε ένα... υποτονικό ημίχρονο ήταν ο Ορφέας. Στο 84’ ο Β. Καραγκιόζης με σουτ εκτός περιοχής «καθάρισε» τον αγώνα και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.
Σκόρερ: 39' Χαλίλ Ιμπραϊμ, 84' Β. Καραγκιόζης
Κόκκινη Κασμερίδης
Νάουσα (Βαγγέλης Ντίσιος): Γρηγοριάδης, Κασμερίδης, Ζούρκος, Νύρλας, Περηφανόπουλος, Παντζαρτζίδης Σαμαρόπουλος (80’ Γιαννόπουλος), Κωτσόπουλος (46’ Νίκου), Τούφας, Χατζόπουλος (71’ Ντινόπουλος), Μουρίκι
Ορφέας Ξάνθης (Ευθύμης Μπογιατζίδης): Ρούφος, Λαζαρίδης (59’ Καρά Αλή), Τζαμπάζ Χαλήλ, Θεοδωρίδης Χ., Χαλίλ Ιμπράμ, Κατρανίτσας, Μακράκης, Μπουντακίδης, Καραγκιόζης Β., Μελισσόπουλος (83’ Θεοδωρίδης), Τορομανίδης (90’ Μεκέτα)
Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Μηνούδης, Σαλτσίδης (Πιερίας)