Η Αλεξάνδρεια ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο και πήρε το εισιτήριο για τη 2η φάση αφού επικράτησε με 3-0 του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου στο Κιλκίς και τη Μεγάλη Τετάρτη θα αντιμετωπίσει στην Αλεξάνδρεια τον ΠΑΟ Κουφαλίων.
Με το προβάδισμα από νωρίς, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πιο εύκολα το παιχνίδι στη συνέχεια, ενώ ωφελήθηκαν σε μεγάλο βαθμό από την αποχώρηση του πορτιέρο Γαβριηλίδη του ΠΑΟΝΕ, ο οποίος μέχρι το 36ο λεπτό όταν και τραυματίστηκε, είχε εξαιρετική παρουσία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, ισορρόπησαν το παιχνίδι και ρίσκαραν για την ισοφάριση, όμως το εντυπωσιακό γκολ του Λαμπριανίδη, έδωσε τη χαριστική βολή στον ΠΑΟΝΕ.
Ένα γκολ που άλλαξε σε μεγάλο βαθμό τις ισορροπίες στο ματς και ουσιαστικά έριξε τίτλους τέλους στην υπόθεση πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας εξαιρετική τακτική συμπεριφορά και πολλά τρεξίματα, εγκλώβισαν τα αντίπαλα ατού (ξεχώριζαν βεβαίως οι ποδοσφαιρικές μορφές των Παντελιάδη, Στεφανίδη και του κόουτς Γεωργιάδη) και μάλιστα έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Λίτσι, που μάλλον δικαιούνταν ένα γκολ βάση της σημερινής του εμφάνισης.
Το τελικό σφύριγμα της αναμέτρησης, έδωσε την ευκαιρία στους φίλους της ΑΕΑλεξάνδρειας να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη, που της δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρόκριση στην 3η φάση του θεσμού, στον εντός έδρας αγώνα της Μεγάλης Τετάρτης με τον εντυπωσιακό φέτος ΠΑΟ Κουφαλίων.
το φιλμ της αναμέτρησηςς.
6′ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Σαρηγιαννίδη από δεξιά, ο Καφές βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή άνοιξε το σκορ (0-1)
52′ ΓΚΟΛ! Σέντρα του Καφέ, ο Λαμπριανίδης «ζύγισε» το πόδι του και με ένα εντυπωσιακό σουτ «έγραψε» το 0-2
83′ ΓΚΟΛ! Σουτ του Καφέ, ο Καρασαββίδης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Λίτσι διαμόρφωσε το τελικό 0-3.
Συνθέσεις
ΠΑΟΝΕ Επταλόφου : Γαβριηλίδης (36 λ.τ. Καρασαββίδης), Κόλα Α., Σουμελάς, Νικολαΐδης (73′ Καρασαρίδης), Αποστολίδης, Γεωργιάδης, Καλόνικος, Κόλα Φ., Κοτσαμποϊκίδης, Παντελιάδης (82′ Παπαδόπουλος), Στεφανίδης.
ΑΕ Αλεξάνδρειας : Καρακούτσης, Αργυρίου (83′ Νικολόπουλος), Σαρηγιαννίδης, Πέικος (74′ λ.τ. Κούκλας), Λίτσι, Λαμπριανίδης (83′ Σκούρα), Πέτκος, Αβραμόπουλος, Μαγγανάρης, Πιπιλιάρης, Καφές