Φινάλε το Σάββατο για την κανονική διάρκεια της σεζόν στην Α' ΕΚΑΣΚΕΜ και πλέον μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την έναρξη των play off.
Ο ΑΟΚ Βέροιας, που τερμάτισε στην πρώτη θέση, θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον ΓΑΣ Έδεσσα, αρχής γενομένης το Σαββάτο 8/4 και ώρα 20.00 στο ΔΑΚ Βικέλας, ημερομηνία που θα διεξαχθεί και η αναμέτρηση ανάμεσα στον δεύτερο ΦΟ Αριδαίας και τον τρίτο Πανεδεσσαϊκό.
Όσον αφορά τον υποβιβασμό, ο Σκυδραϊκός είναι αυτός που οριστικά αποχαιρετά την κατηγορία, έχοντας μάλιστα και 5 μηδενισμούς από μη παρουσία του σε ισάριθμους αγώνες. Επισφαλής κρίνεται και η θέση του ΓΑΣ Βαφύρας, καθώς σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΚΑΣΚΕΜ, αν μία ομάδα από την ίδια Ένωση (σ.σ. Πιερίας) υποβιβαστεί από τη Γ Εθνική (εξαιρετικά ευοίωνο το μέλλον του Αιγινιακού, που είναι ουραγός), τότε υποβιβάζεται και η ομάδα που θα τερματίσει στην 11η θέση της κατηγορίας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής
Βατανιακός / Σάρισα – Πανεδεσσαϊκός 52-78
ΑΟΚ Βέροιας – ΓΑΣ Αλεξάνδρεια 89-60
ΦΟ Αριδαίας – Σκυδραϊκός 20-0 α.α.
ΓΑΣ Έδεσσας – ΑΟΚ Γουμένισσας 67-53
ΓΑΣ Βαφύρας – ΑΓΕ Πιερίας 67-82
Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – Ζαφειράκης Νάουσας 69-55