Τις μεγάλες ελλείψεις οργανικών θέσεων σε ιατρικό προσωπικό (22 γιατροί όλων των ειδικοτήτων) περιέγραψαν στον αντιπεριφερειάρχη Κώστα Καλαϊτζίδη τα μέλη του σωματείου εργαζομένων του Νοσοκομείου Νάουσας, στη συνάντησή του το πρωί της Τετάρτης, παρουσία της περιφερειακής συμβούλου Νίκηυ Καρατζιούλα.
Οι εργαζόμενοι αναφέρθηκαν ακόμη στην αναγκαιότητα άμεσης πρόσληψης δύο επικουρικών παθολόγων και ενός επικουρικού καρδιολόγου, ώστε να λειτουργήσουν στοιχειωδώς το επόμενο χρονικό διάστημα οι δυο κρίσιμες αυτές κλινικές. Τεράστιο είναι το πρόβλημα και στις θέσεις βοηθητικού προσωπικού-τραυματιοφορέων, όπου οι οργανικές θέσεις είναι σαράντα και υπηρετούν μόλις 11 άτομα, εκ των οποίων το ένα αποφασίστηκε να μετακινηθεί από τη διοίκηση.
Τα αιτήματα του σωματείου συμπληρώνονται με την πρόσληψη μόνιμου και όχι προσωρινού προσωπικού, την άμεση εξασφάλιση αξονικού τομογράφου, την επαναλειτουργία του ΕΚΑΒ και τη διοικητική αυτονομία του νοσοκομείου, προκειμένου να είναι λειτουργικό και ασφαλές.
Ο κ. Καλαϊτζίδης δήλωσε συμπαραστάτης στα αιτήματα των εργαζομένων για την εύρυθμη λειτουργία του νοσοκομείου Νάουσας, όπως αντίστοιχα του νοσοκομείου Βέροιας και του Κέντρου Υγείας Αλεξάνδρειας, επισημαίνοντας παράλληλα ότι δεν είναι δυνατόν να αγνοείται η αιρετή δευτεροβάθμια αυτοδιοίκηση της Ημαθίας, μη καλούμενη σε συσκέψεις που έχουν να κάνουν με τον κρίσιμο τομέα της δημόσιας υγείας στην περιφερειακή μας ενότητα.
«Πάγιο αίτημά μας είναι η πλήρης στελέχωση με ιατρικό, παραϊατρικό, νοσηλευτικό και βοηθητικό προσωπικό και των δυο Νοσοκομείων της Ημαθίας, Βέροιας και Νάουσας, ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν σε επίπεδο δευτεροβάθμιας, δημόσιας και δωρεάν περίθαλψης οι συμπολίτες μας. Επίσης η αντίστοιχη ενίσχυση του Κέντρου Υγείας Αλεξάνδρειας. Αυτό το αίτημά μας δεν είναι σημερινό, αλλά διαχρονικό, από τη στιγμή που αναλάβαμε ως ‘Αλληλεγγύη’ τη διοίκηση της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και της Ημαθίας, τον Σεπτέμβριο του 2014. Δεν έχει να κάνει με κόμματα. Προσωπικά συγκρούστηκα με όλες τις κυβερνήσεις για τον τόπο μας και αυτό θα κάνω και σήμερα. Όσον αφορά την υλικοτεχνική υποδομή των Νοσοκομείων μας, τον καθορισμό για την ενίσχυση και τον εξοπλισμό των Νοσοκομειακών Ιδρυμάτων της Περιφέρειας τον έχει αποκλειστικά ως αρμοδιότητα το υπουργείο Υγείας. Ως διοίκηση της ΠΚΜ έχουμε αποστείλει πέντε επιστολές στον υπουργό προκειμένου να μας καθορίσει τις προτεραιότητες του. Οι επιστολές δεν έχουν ακόμη απαντηθεί…» δήλωσε σχετικά ο αντιπεριφερειάρχης.