Ο Γιάννης Αντωνίου και η Σοφία Ράλλη ήταν οι νικητές της πρώτης ημέρας (3.3.17) στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης του Κυπέλλου Ελλαδος ΑΓΕΝ με διεθνή συμμετοχή που διεξάγετε στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού. Ο Γιάννης Αντωνίου με τον Γιάννη Πρώιο είχαν έντονο συναγωνισμό με τον πρώτο να κάνει τη δεύτερη διαδρομή γρηγορότερα και με συνολικό χρόνο 1:36,40 και 0,23 δεύτερα διαφορά από τον δεύτερο να κερδίζει τον αγώνα. Στις γυναίκες η Σοφία Ράλλη με συνολικό χρόνο 1:40,38 ήταν ταχύτερη και στις δύο διαδρομές και κέρδισε, χωρίς να πιεστεί, το χρυσό μετάλλιο.
Σειρά του Γιάννη Πρώιου να κερδίσει το δεύτερο αγώνα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης το Σάββατο 4 Μαρτίου με χρόνο 1:36,98. Ο πρωταθλητής δυσκολεύτηκε από το δεύτερο Νίκο Τζίοβα (1:37,39 ο χρόνος του), ο οποίος είχε τον καλύτερο χρόνο στην πρώτη κατάβαση. Η Σοφία Ράλλη δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα και επικράτησε σε ένα ακόμη αγώνισμα στην κατηγορία γυναικών.
Στην Κυριακή 5.3.17 πραγματοποίηθηκαν δύο αγωνίσματα τεχνικής κατάβασης, στις γυναίκες η Σοφία Ράλλη επικράτησε με τον ίδιο τρόπο όπως και τις προηγούμενες ημέρες και ανέβηκε δις στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ολοκληρώνοντας θριαμβευτικά το 2ο Κύπελλο Ελλάδος. Οι χρόνοι της ήταν 1:29,08 και 1:29,63. Οι Γιάννης Πρώιος και Γιάννης Αντωνίου μοιράστηκαν τόσο τις επιδόσεις όσο και τα χρυσά μετάλλια στα δύο αγωνίσματα. Ο συνολικός χρόνος του Πρώιου ήταν 1:21,68 και οι βαθμοί FIS 39,78. O Αντωνίου είχε συνολικό χρόνο 1:22,63 και 42,81 βαθμούς FIS. Και οι δύο επιδόσεις ήταν εξαιρετικές και βελτίωσαν τη διεθνή βαθμολογία των κορυφαίων χιονοδρόμων μας.