Ο Ημαθιώτης αθλητής Νίκος Τουλίκας (αριστερά στη φωτογραφία) ήταν ο πρώτος Έλληνας λαμπαδηδρόμος αθλητής στην τελετή αφής της Φλόγας της Ελπίδας των XΙ Παγκοσμίων Χειμερινών Αγώνων Special Olympics Αυστρία 2017, που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης στο Περιστύλιο του Ζαππείου Μεγάρου.
Το γεγονός τίμησε με την παρουσία του ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος, η πολιτική ηγεσία της χώρας, οι διαπιστευμένοι στη χώρα μας Πρέσβεις, εκπρόσωποι του Πολιτιστικού, Αθλητικού και Κοινωνικού Χώρου, μέλη της ΔΟΕ και ΕΟΕ, μέλη της Διεθνούς Επιτροπής Special Olympics, ο πρόεδρος και τα Μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής των Παγκοσμίων Χειμερινών Αγώνων «Αυστρία 2017», καθώς και προσωπικότητες από όλο τον κόσμο.