Με τις καλύτερες καιρικές συνθήκες διεξήχθησαν στις 18-19 Φεβρουαρίου στο Σέλι διεθνείς αγώνες χιονοδρομίας (MASTERS Βετεράνων αθλητών FIS) και πανελλήνιοι παλαιμάχων και αθλουμένων αθλητών, που διοργάνωσε ο ΕΟΣ Θεσ/νίκης
Επιτυχίες του ΣΧΟ Βέροιας
Συμμετείχαν περίπου 60 αθλητές και μετά από αρκετά χρόνια κατάφερε ο ΣΧΟ Βέροιας να κατακτήσει τόσες νίκες και είνια η πρώτη ομαδα σε κατάκτηση μεταλλίων.
Το Σάββατο 18-2-2017 έγινε το αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης με 62 πόρτες και εξαιρετικές συνθήκες (ήλιο, ποιότητα χιονιού, θερμοκρασία) . Αγωνίστηκαν μόνο αυτοί που είχαν κωδικό fis δηλ. μόνο διεθνείς masters. Oι αθλητές του ΣΧΟ Βέροιας παρά το μέγεθος της απόστασης που είχε η τεχνική κατάβαση κατέκτησαν πολλές νίκες.
Την Κυριακή σε τελείως διαφορετικές συνθήκες αφού χιόνιζε συνέχεια υπήρχε ομίχλη κακή και δύσκολη κατάσταση της πίστας και δυσκολία στην ορατότητα.
Έγιναν δύο αγωνίσματα Γιγαντιαίας κατάβασης και στο ένα συμμετείχαν οι MASTERS και οι διεθνείς και στο άλλο οι Πανελλήνιοι βετεράνοι αλλά και οι ξένοι αθλητές MASTRES που είχαν το δικαίωμα συμμετοχής Στους αγώνες οι αθλητές έτρεξαν στις κατηγορίες τους και ορίζουν οι κανονισμοί του fis και της Ελληνικής Χιονοδρομίας.
Τα μετάλλια του ΣΧΟ Βέροιας
Από τις επιτυχίες σίγουρα ξεχωρίζει η Κατερίνα Κουκουτέγου με τέσσερα χρυσά μετάλλια ,τα τρία χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο του Βασίλη Μακρίδη, και τα τέσσερα ασημένια του Θωμά Αχτζή.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και τα μετάλλια
Κουκουτέγου Κατερίνα τέσσερα χρυσά
Μαυρίδης Βασίλης τρία χρυσά και ένα ασημένιο
Αχτζής Θωμάς τέσσερα ασημένια
Τσιτσανόπουλος Γιώργος ένα χρυσό και τρία ασημένια
Κουκουτέγος Γιώργος ένα ασημένιο, ένα χάλκινο και μία έκτη θέση
Καπράρας Γιάννης του Νίκου ένα ασημένιο
Ανδριανόπουλος Παύλος ένα ασημένιο και δύο τέταρτες θέσεις.
Παυλίδης Βασίλης ένα ασημένιο
Μαργαρίτης Ανέστης τρεις τέταρτες θέσεις
Παρίσης Πάρις μία τέταρτη θέση
Τσαμήτρος Αλκέτας μία 5η, μία 7η και μία 8η θέση
Σίμος Κωνσταντίνος μια 8η θέση
Μαρμαράς Αντώνιος Εγκατέλειψε (λόγω κακοκαιρίας και ομίχλης)
Φιλιππίδης Γιώργος Εγκατέλειψε (λόγω κακοκαιρίας και ομίχλης)