Η ανοδική πορεία της ΑΕΚ συνεχίζεται με... αμείωτους ρυθμούς. Οι "κιτρινόμαυροι" σημείωσαν τη 3η σερί νίκης τους σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, επικρατώντας με 6-0 της κάκιστης Βέροιας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.
Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό πρώτο μέρος, στο οποίο πέτυχε 5 γκολ, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Απ' την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν... εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο, συνεχίζοντας τις κακές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος.
Ο Τόλης Τερζής παρέταξε τη Βέροια με σύστημα 4-2-3-1. Ο Πέρεθ Λόπεθ ήταν κάτω απ' τα γκολπόστ, οι Βασιλαντωνόπουλος, Καλί, Μελίσσης και Γκαέλ ήταν η τετράδα της άμυνας, οι Τομάς και Μπαλάφας αποτέλεσαν το δίδυμο στη μεσαία γραμμή, με τους Κάλβο, Σαρπόνγκ και Άρσε να κινούνται πίσω απ' τον μοναδικό προωθημένο, Παντελή Καπετάνο. Γιατί "παροπλίστηκε' τις δύο τελευταίες αγωνιστικές ο Λινάρδος που είχε πολύ καλή παρουσία με Ηρακλή και Λάρισα.
Γκολ και φάσεις
Με τους Λάζαρο Χριστοδουλόπου και Πέτρο Μάνταλο να δημιουργούν διαρκώς ρήγμα στην άμυνα της Βέροιας, οι "κιτρινόμαυροι" κυνήγησαν ένα γρήγορο τέρμα, το οποίο τελικά ήρθε στο 12ο λεπτό απ' τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη απομάκρυνση του Καλί και με υπέροχο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Λόπεθ Πέρεθ. Βέβαια, στην αρχή της φάσης ο Τόμας Πέκχαρτ σηκώνει το πόδι του πάνω απ' το επιτρεπόμενο όριο, βρίσκοντας τον αμυντικό της Βέροιας, επομένως ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος έπρεπε να σφυρίξει φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων.
Οι παίκτες της ΑΕΚ πέτυχαν και δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα. Ο Σέρχιο Αραούχο έπιασε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε στον Όγκνιεν Βράνιες και κατέληξε στον αμαρκάριστο, Βασίλη Λαμπρόπουλο, ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0. Η ΑΕΚ δεν... χαμήλωσε τις μηχανές, ενώ η Βέροια ήταν εμφανές πως δεν μπορούσε να ακολουθεί το φρενήρη ρυθμό της. Αποτέλεσμα, στο 25ο λεπτό ο Πέτρος Μάνταλος με εξαιρετική κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Πέκχαρτ, να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0.
Ήταν φανερό πως οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία διάθεση να σταματήσουν, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 5-0 χάρη στο αυτογκόλ του Αντόνιο Τομάς στο 36ο και στο γκολ του Βράνιες στο 40'.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αποστόλης Τερζής πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μαρκ Ασίγκμπα αντί του Καλί, που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στο πρώτο μέρος. Όσο περνούσε η ώρα, η ΑΕΚ κατέβαζε ρυθμό, επιλέγοντας να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα. Βέβαια, δεν έλειψαν κι οι ευκαιρίες, όπως αυτή του νεοεισελθόντα Πατίτο Ροντρίγκες στο 73', το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Μάλιστα, απ' τα πόδια του Αργεντινού προέρχεται το τελευταίο τέρμα της Ένωσης. Ο 26χρονος άσος απέφυγε υπέροχα τον Στόιτσεφ, γύρισε εξαιρετικά στον Χριστοδουλόπουλο, κι αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 6-0, βάζοντας το... κερασάκι στην τούρτα.
Εικόνα αποσύνθεσης η Βέροια
Η Βέροια η "Βασίλισσα του Βορρά" παρουσίασε μία εικόνα... αποσύνθεσης. Ουσιαστικά, οι παίκτες της Βέροιας έγιναν βορά στις ορέξεις των γηπεδούχων. Τα πολλά αμυντικά προβλήματα κι ανύπαρκτη επιθετική λειτουργία έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα και στο μεγάλο και βαρύ σκορ .
Θα πρέπει άμεσα να δοθούν λύσεις στα μεγάλα προβλήματα που έχει η ομαδα και κυρίως στο θέμα του ιδιοκτησιακού, γιατί σε διαφορετική περίπτωση η Βέροια δεν θα μπορέσει να παραμείνει στην Σούπερ Λίγκα.
Τα πάντα είναι στον αέρα και το κλίμα πολύ βαρύ στα αποδυτήρια , και αυτό γιατί παρατείνεται για πολύ καιρό το θέμα της αλλαγής στο Ιδιοκτησιακό .
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος (54' Κολοβέτσιος), Ντίντακ (54' Βινίσιους), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (68' Ροντρίγκες), Πέκχαρτ.
ΒΕΡΟΙΑ (Τόλης Τερζής): Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλος, Καλί (46' Ασίγκμπα), Μελίσσης, Αντονιάν (71' Σισοκό), Τομάς, Μπαλάφας, Άρσε (58' Στόιτσεφ), Κάλβο, Σαρπόνγκ, Καπετάνος.
Γκολ: 12', 88' Χριστοδουλόπουλος, 15' Λαμπρόπουλος, 25' Mάνταλος, 36' αυτ. Τομάς, 40' Βράνιες