Είδηση έκρυβε η συνέντευξη Τύπου του Θωμά Γράφα μετά το τέλος του αγώνα της Βέροιας με τον Ηρακλή με τον έμπειρο τεχνικό να προαναγγέλλει εξελίξεις στην ομάδα της Ημαθίας και συνάντηση με την διοίκηση ώστε να δει αν θα παραμείνει η όχι στον σύλλογο. Τα θέματα που θα θέσει είναι αυτό της παραμονής η όχι κάποιων παικτών που ο ίδιος δεν τους χρειάζεται και μάλιστα οι δύο είναι βασικοί.
Στις δηλώσεις για τον άτυχο αγώνα τόνισε.
"Ως προς το παιχνίδι και το αποτέλεσμα, ήταν ενα πάρα πολύ δύσκολο αποτέλεσμα για την ομάδα της Βέροιας. Θεωρώ ότι όποια ομάδα έβαζε πρώτη το γκολ θα έπαιρνε και το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαμε τόσο καλά, στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τις ευκαιρίες αλλά δεν τις κάναμε γκολ και όπως προείπα ευτύχησε ο Ηρακλής να σκοράρει και εκεί έγειρε η πλάστιγγα υπέρ αυτού. Το αποτέλεσμα είναι δύσκολο και πρέπει η ομάδα να το διαχειριστεί.
Είχαμε να αντιμετωπίσουμε και την κούραση, βάλαμε κάποια παιδιά που επίσης θέλουν χρόνο. Σε διαφορετικό αποτέλεσμα τα πράγματα θα ήταν πάρα πολύ καλά παρόλα αυτά η ομάδα πρέπει να συνεχίσει να παλεύει γιατί είναι στο στόχος της. Πόσο μάλλον αν παίρναμε αυτό το ματς. Θεωρώ ότι αν είχαμε αυτά τα δυο στοιχεία, αν μπαίναμε πιο καλά στο πρώτο ημίχρονο και μετουσιώναμε σε γκολ τις φάσεις που είχαμε ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα, αυτά έχει το ποδόσφαιρο".
Σε ερώτηση αν επηρεάστηκαν οι παίκτες του από το γεγονός ότι είχαν αφαιρεθεί τρεις πόντοι από τον Ηρακλή;
"Σε καμία περίπτωση δεν ήταν η Βέροια των προηγούμενων αγωνιστικών αλλά δεν θέλω να μπω στην λογική ότι επηρεάστηκαν τα παιδιά με το θα αφαιρεθούν οι βαθμοί και δεν έρχεται καλά ο Ηρακλής. Νομίζω ότι ήταν σημαντικός ο παράγοντας των συνεχόμενων παιχνιδιών, ο Ηρακλής προέρχεται από ένα ματς λιγότερο. Μας επηρέασε πολύ η κούραση. Δεν νομίζω ότι στο μυαλό τους δεν γνώριζαν τι ματς είχαμε να δώσουμε".
Σε άλλη ερώτηση για το πρόγραμμα φωτιά που ακολουθεί κόντρα σε μεγάλους αντιπάλους, τι θα γίνει;
"Πολύ δύσκολο. Αυτό που σας ενδιαφέρει εσάς είναι το αύριο. Το τι θα γίνει με την ομάδα, πως θα προχωρήσει, τι θα κάνει. Η Βέροια είναι μια ομάδα, θα έχω μια συνάντηση με την διοίκηση το βράδυ, αν δεν γίνουν αυτά που θέλω, δεν θα συνεχίσω στην ομάδα. Αν γίνουν αυτά που θέλω η Βέροια δεν έχει να φοβηθεί κανέναν αντίπαλο. Σας το λέω να το ξέρετε. Θα έχω συνάντηση με τον κ. Παπαδόπουλο. Είναι δικά μας θέματα εσωτερικά, θα υπάρχουν ξεκάθαρα πράγματα. Ότι δεν αρέσει σε εσάς δεν αρέσει και σε μένα, ότι δεν αρέσει σε μένα δεν αρέσει και σε εσάς. Δεν θα προσπαθούμε να λέμε άλλα και άλλα. Όσο είμαι εδώ θα ακούτε αλήθειες από μένα, αλήθειες όμως. Το ίδιο θέλω και εγώ να συμβαίνει από εσάς".
Ποιο θα είναι το αντικείμενο της συζήτησης, θέματα ενίσχυσης;
"Δεν είναι μόνο ενίσχυσης. Είναι προβλήματα τα οποία προβληματίζουν και εσάς. Είναι τέτοια προβλήματα και σας λέω ξανά με ρωτήσατε για ένα δύσκολο σερί παιχνιδιών. Είναι όντως δύσκολο αν όμως κάποια πράγματα μπουν στη θέση τους σας λέω ξανά ότι η Βέροια αυτή τη στιγμή είναι σωμένη και θα σωθεί, όποιος και αν είναι εδώ. Η Βέροια έχει τη δυνατότητα να σωθεί".