Ύστερα από ένα δυνατό και σε βαρύ αγωνιστικό παιχνίδι η Βέροια κέρδισε με 2-0 τον Λεβαδειακό που είχε ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω στο κέρβερο Γιώργο Καντοιμίρη που τουλάχιστον πέντε φορές είπε στοπ στους επιθετικούς του Λεβαδειακού.
Η νίκη αυτή είναι η δεύτερη στο πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας στον Πανιώνιο (24 Σεπτεμβρίου 2016) αλλά η πιο σημαντική της φετινής περιόδου, αφού η ομάδα βρίσκεται στο σταυροδρόμι σπουδαίων εξελίξεων με την αλλαγή στο ιδιοκτησιακό και το μέλλον της. Οι παίκτες σήμερα έδωσαν όλες τις δυνάμεις για να πάρουν το παιχνίδι, παρά την κακή ψυχολογία που υπάρχει τον τελευταίο καιρό στο ποδοσφαιρικό τμήμα. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και μπράβο σε όλους που στάθηκαν αυτοί όρθιοι και τίμησαν τη φανέλα της Βέροιας. Έδωσαν ελπίδες και αισιοδοξία όχι μόνο στους ηρωικούς φιλάθλους, αλλά και στους μελλοντικούς επενδυτές που θα έρθουν πλέον με καλύτερη διάθεση για να επενδύσουν στην ομάδα.
Η δήλωση και του προπονητού Θωμά Γραφα στη συνέντευξη τύπου είχε να κάνει με την απόδοση των παικτών Μπράβο στα παιδιά το είπε και το επανέλαβε τρεις φορές. Γιατί όπως είπαμε όλοι οι παίκτες και στα 90 λεπτά πάλεψαν και πίστεψαν στη νίκη που την κατέκτησαν με το σπαθί τους. Δεν νομίζουμε οτι υστέρησε κάποιος από τους παίκτες που αγωνίστηκαν με κορυφαίο τον Γιώργο Καντιμοίρη που έκανε εκπληκτικές αποκρούσεις, γιατί σε διαφορετική περίπτωση έχοντας κόντρα και έναν πολύ κακό διαιτητή κανείς δεν ξέρει τι εξέλιξη θα είχε το παιχνίδι.
Φάσεις και γκόλ
Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεβαδειακός μπήκε καλύτερα στο ματς και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ αν οι παίκτες του ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα όμως η Βέροια που δεν απείλησε όσο οι φιλοξενούμενοι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να γείρουν υπέρ τους την αναμέτρηση.
Στο 13' ο Μουλόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Καντιμοίρη. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους απείλησαν στο 22' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρπόγνκ ο Ασίγκμπα πήρε την κεφαλιά και στο σουτ που επιχείρησε ο Άρσε έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ναμάσκο.
Ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο γκολ στο 25' όταν ο Μάντζιος μετά από κάθετη πάσα βρέθηκε απέναντι στον Καντιμοίρη, έκανε το σουτ, αλλά έδιωξε ο γκολκίπερ της Βέροιας.
Δυο λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Γιακουμάκης να φεύγει στην αντεπίθεση από τα δεξιά και να μπαίνει στην περιοχή. Ο νεαρός επιθετικός έκανε το σουτ αλλά με προβολή τον πρόλαβε ο Ασίγκμπα. Την ίδια ώρα όμως ο Μάντζιος ήταν ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι και ο Λεβαδειακός έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.
Η Βέροια απάντησε και αυτή με την καλύτερη της στιγμή στο 32'. Μετά από πλάγιο του Μαλόν ο Τριποτσέρης έδιωξε με την μπάλα να φτάνει στον Λινάρδο ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
Το γκολ που έψαχναν οι γηπεδούχοι ήρθε στο 35' μετά από ωραία προσπάθεια του του Άρσε από αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Τριποτσέρης απομάκρυνε με το κεφάλι σε ένα σημείο όπου βρέθηκε ο Μίλιεβιτς. Αυτός με καταπληκτικό σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Ναμάσκο να μην μπορεί να κάνει τίποτα.
Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και αυτό τους έδωσε αέρα με αποτέλεσμα δυο λεπτά αργότερα να φτάσουν κοντά σε ένα ακόμη τέρμα. Ο Μίλιεβιτς στο 37' έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, πολύ δύσκολα έδιωξε στην αριστερή του γωνία ο Ναμάσκο.
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Βέροια κατάφερε να πετύχει ένα ακόμη γκολ και να "κλειδώσει" ουσιαστικά τη νίκη. Ένα γκολ από τα αποδυτήρια καθώς δεν είχε συμπληρωθεί ούτε ένα λεπτό όταν ο Βασιλαντωνόπουλος από τα αριστερά πέρασε στον Σαρπόνγκ, αυτός έκανε τη σέντρα - σουτ, έδιωξε ο Ναμάσκο με την μπάλα να καταλήγει στον αφύλαχτο Καπετάνος που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα και να γράψει το 2-0.
Μάλιστα ο σκόρερ της Βέροιας ένα λεπτό αργότερα βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι του Ναμάσκο.Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να μειώσουν το σκορ στο 66' όταν μετά από ωραία ενέργεια και ένα δυο με τον Βασιλείου ο Γιακουμάκης μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Καντιμοίρη ο οποίος όμως έδιωξε με τα πόδια.
Μετά το 75' ο Λεβαδειακός ήταν κυρίαρχος στο ματς ενώ η Βέροια προσπαθούσε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ και να φτάσει πάση θυσία στη νίκη.
Μάλιστα στο 76' ο Λάτσι που επίσης είχε περάσει στο παιχνίδι είδε την μπάλα να του στρώνεται στα πόδια και χωρίς να το σκεφτεί από πλάγια επιχείρησε το σουτ με τον Καντιμοίρη να διώχνει και πάλι σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό ο Μαχαίρας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Καντιμοίρη.
Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης άνηκε και πάλι στον Λεβαδειακό. Ο Βασιλείου που ήταν αρκετά δραστήριος στο διάστημα που αγωνίστηκε, μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ και ο Καντιμοίρης έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ.
Συνθέσεις
ΒΕΡΟΙΑ (Γράφας): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Ασιγκμπά, Καλί, Μαλόν, Μπαλάφας, Άρτσε (88' Μελίσσης), Λινάρδος (90' Μαυριάς), Μίλιεβιτς (79' Τομας), Σάρπονγκ, Καπετάνος.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Μεντί, Τριποτσέρης (54' Βασιλείου), Ουόν, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί (69' Μαχαίρας), Καλτσάς, Καψάσκης (75' Λάτσι), Γιακουμάκης, Μάντζιος.
Γκολ: 35' Μίλιεβιτς, 46' Καπετάνος
Κίτρινες: 39' Άρσε, 42' Λινάρδος/71' Μουλόπουλος
Κακός ο διαιτητής
Ο διαιτητής από τα Χανιά κ. Γιώργος Γιαννουλάκης αδίκησε την Βέροια και έδειξε απειρία να διευθύνει παιχνίδι της Σούπερ Λίγκα.
Με λίγα λάθη και οι βοηθοί του κ.κ Καραβασίλης και Βλάσης .