Με τα δεδομένα στον αγωνιστικό χώρο να μην έχουν αλλάξει σε σχέση με το Σάββατο ο διαιτητής Καλογερόπουλος αποφάσισε την οριστική αναβολή του αγώνα Βέροιας-Ηρακλή το απόγευμα της Κυριακής. με την σύμφωνη γνώμη και των δύο ομάδων.
Ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού Γηπέδου της Βέροιας είχε καλυφθεί από πάγο εξαιτίας του ψύχους που επικρατεί στην περιοχή, με συνέπεια να καταστεί επικίνδυνη η διεξαγωγή ποδοσφαιρικού αγώνα υπό αυτές τις συνθήκες.
"Μοιάζει με τσιμέντο το γήπεδο", σχολίασε ο διαιτητής Χαράλαμπος Καλογερόπουλος, κατά τη διάρκεια του ελέγχου στον αγωνιστικό χώρο, τον οποίο πραγματοποίησε περίπου ένα τέταρτο πριν από την προγραμματισμένη για τις 17:15 σέντρα.
Σύμφωνα με πληροφορίες και αν το επιτρέψουν και πάλι οι καιρικές συνθήκες ο αγώνας μπορεί να οριστεί για την προσεχή Τετάρτη , αφού οι δύο ομάδες είναι εκτός κυπέλλου , και δεν επηρεάζουν το υπόλοιπο πρόγραμμα . Πιστεύουμε οι θα αλλάξουν και την ώρα ( τουλάχιστον στις 3 μ.μ) όπου οι συνθήκες θα είναι καλύτερες.