Με τις καμπάνες να χτυπάνε δυνατά, στις 12.30 το μεσημέρι, ο ηγούμενος π. Παλαμάς, ιερείς, μοναχοί, ο δήμαρχος Κ. Βοργιαζίδης και ο αντιδήμαρχος Β.Παπαδόπουλος και φίλοι της Μονής Καλλίπετρας Βέροιας, κατηφόρισαν από το χώρο της Μονής προς την όχθη του Αλιάκμονα, για την τελετή καθαγιασμού των υδάτων. Στο υπέροχο φυσικό τοπίο, λίγα χλμ από τη Ραχιά Βέροιας , ο σταυρός έπεσε στο ποτάμι μαζί με τους 4 τολμηρούς βουτηχτές που αψήφησαν το τσουχτερό κρύο και τον δυνατό αέρα. Μετά την τελετή ακολούθησε τράπεζα και η κοπή της πίτας από τους Φίλους του Μοναστηριού.
Έφυγε από τη ζωή η Φανή Μωυσίδου σε ηλικία 88 ετών
Έφυγε από τη ζωή και κηδεύεται την Τετάρτη 31 Ιουλίου 2024...