Εκκίνηση του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΜ έχουμε αυτό το Σάββατο και η ομάδα του Ζαφειράκη υποδέχεται στις 6μμ τον Φ.Ο. Αριδαίας στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Η ομάδα της Αριδαίας είναι πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα και μάλιστα αήττητη ενώ ο Ζαφειράκης μετά τις συνεχόμενες νίκες προς το τέλος του πρώτου γύρου βρίσκεται στην 4η θέση.
Το εφηβικό τμήμα του Ζαφειράκη, το οποίο προελαύνει αήττητο στον β΄ όμιλο του πρωταθλήματος, ξεκινάει τη νέα χρονιά εκτός έδρας, καθώς αντιμετωπίζει την Κυριακή στις 12 στα Γιαννιτσά τον Μέγα Αλέξανδρο. Με νίκη θα εξασφαλίσει σχεδόν 100% την πρώτη θέση στον όμιλο της, καθώς η ομάδα των Γιαννιτσών ήταν η μόνη που κατάφερε να δυσκολέψει την ομάδα στο πρώτο γύρο.
Οι υποχρεώσεις του παιδικού τμήματος ξεκινούν πιο αργά και συγκεκριμένα στις 22 Ιανουαρίου, οπότε τα παιδιά της ομάδας θα μπορέσουν να δουλέψουν περισσότερο για να βελτιώσουν ομαδικά και ατομικά τις αδυναμίες τους.