Σε ένα παιχνίδι χωρίς ενδιαφέρον για το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας, Άρης και Βέροια έμεινα στο 0-0. Ενώ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ο Αστέρας Τρίπολης συνέτριψε τον Αιγινιακό με 1-4 και έτσι οι δύο ομάδες προχώρησαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου.
Στο Κλ. Βικελίδης έγινε ένα μέτριο παιχνίδι με τους προπονητές των δύο ομάδων να χρησιμοποιούν κυρίως παίκτες που δεν έχουν παιχνίδια στο πρωτάθλημα θέλοντας να βγάλουν τα συμπεράσματα τους εν όψει μάλιστα των μεταγραφών του Ιανουαρίου. Οι λιγοστοί φίλαθλοι πάντως δεν ευχαριστήθηκαν από το θέμα πόσο μάλλον από το 0-0, κάτω μάλιστα από χαμηλές θερμοκρασίες.
Οι καλές φάσεις μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού και αυτό γιατί όπως είπαμε η Βέροια και με νίκη δεν περνούσε στην επόμενη φάση ενώ ο Άρης και με ήττα ακόμη προκρινόταν χάρις στην νίκη του Αστέρα Τρίπολης στο Αιγίνιο.
Από τη Βέροια νέα πρόσωπα στην 11άδα ήταν οι νεαροί Δόρης και Μαυριάς ενώ αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα ο Δημήτρης Μεληκιώτης.
ΑΡΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μπούρμπος, Τσουμάνης, Καράμπελας (46΄Ιντζίδης), Ρόβας, Αντρέου, Ανάκογλου, Παυλίδης (46΄Μιλούνοβιτς), Καπνίδης, Βουτσιάς, Ντόγος (64΄Τζανακάκης)
ΒΕΡΟΙΑ (Θ. Γράφας): Καντιμοίρης, Καλί (61΄Δόρης), Μελίσσης (46΄Ασίγκμπα), Βασιλαντωνόπουλος, Παπαστεριανός, Λινάρδος, Μαρτίνεζ, Μεληκιώτης, Χαροντάκης, Κάλβο (46΄Μαυρία), Μίλιεβιτς
Διαιτητής: Ζούγρας (Κοζάνης)
Βοηθοί: Λαζάρης (Καβάλας) – Καμπερίδης (Καβάλας)
Ο προπονητής της Βέροιας, Θωμάς Γράφας, στάθηκε στην εικόνα της σημερινής αναμέτρησης και στις πολλές αλλαγές που έκανε στην αρχική ενδεκάδα. Αναλυτικά όσα είπε:
«Ήταν ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα. Ήμασταν εκτός κυπέλλου.Έμεινα πολύ ευχαριστημένος, απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα, αν ήμασταν λίγο πιο προσεχτικοί θα μπορούσαμε να σκοράρουμε κιόλας. Δώσαμε χρόνο σε παιδιά για να είναι έτοιμα.. Στόχος μας είναι η παραμονή και εκεί θα επικεντρωθούμε. Εύχομαι στον Άρη να είναι στη Σούπερ λιγκ, γιατί η κατηγορία είναι πολύ μικρή για αυτόν. Ο Άρης είναι μία ποιοτική ομάδα με ικανό ρόστερ, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εύκολο να ανέβει στην Σούπερ Λίγκα αν δεν είναι πλήρως συγκεντρωμένος. Έχει παγίδες, αλλά είναι μία ομάδα, που έτσι όπως είναι σήμερα το ρόστερ στέκεται στη Σούπερ λίγκα».