Με επιτυχίες ολοκληρώθηκε η αγωνιστική χρονιά 2016 για τους αθλητές και τις αθλήτριες του Ομίλου Αντισφαίρισης Βέροιας και ειδικά για τη Θένια Παυλίδου.
Συγκεκριμένα το Σαββατοκύριακο 10-11 Δεκεμβρίου ολοκληρώθηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα tennis, με το κορυφαίο πρωτάθλημα της Γ΄ Ένωσης το Master 2016, που πραγματοποιείται κάθε χρόνο στον Άγιο Νικόλαο Νάουσας.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι 4 καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες της Ένωσης σωματείων αντ/ρισης Κ.Δ. Μακεδονίας, με την καλύτερη πανελλαδική βαθμολογία της κατηγορίας τους.
Από τον Όμιλο Αντ/ρισης Βέροιας συμμετείχαν οι Παυλίδου Θένια και Στεφανίδου Ανθία στις τέσσερις καλύτερες των κοριτσιών 16 ετών, με αναπληρωματικές την Αλεξοπούλου Ιωάννα και Γιαννακοβίτου Εμμανουέλλα.
Η Παυλίδου Θένια, με συμμετοχή σε Ενωσιακά, Πανελλαδικά και Διεθνή Πρωταθλήματα έμεινε σταθερή στην πρώτη θέση της κατηγορίας της με μία ακόμη πρώτη θέση, στο Μaster των κοριτσιών κάτω των 16 ετών, κλείνοντας έτσι δυναμικά τη χρονιά.
Αποτελεί πρότυπο αθλήτριας που συνδυάζει με επιτυχία τις μαθησιακές της υποχρεώσεις με τις αθλητικές.
Η Στεφανίδου Ανθή βγήκε 4η με αξιόλογη παρουσία.
Ακολουθούν τα νέα αστεράκια του Ομίλου, οι Βαν Ντερ Σπόελ Αλκιβιάδης, Παυλίδης Γρηγόρης, Γιτόπουλος Γιώργος, Γκίλτση Χριστιάνα, Σαρηγιαννίδου Στέλλα στην κατηγορία των ΑΚ κάτω των 12 ετών.
Με τη συμμετοχή τους στα Ενωσιακά και Πανελλαδικά Πρωταθλήματα αποκτούν εμπειρίες και ήδη αρχίζουν να φαίνονται τα αποτελέσματα ανεβαίνοντας βαθμολογικά στην κατηγορία τους.
Η Γιαννακοβίτου Εμμανουέλλα στην κατηγορία των κοριτσιών κάτω των 14 ετών ξεκίνησε δυναμικά, αλλά ένας τραυματισμός στις σχολικές της υποχρεώσεις την κράτησε μακριά από τα γήπεδα.
Στην κατηγορία των αγοριών και των κοριτσιών κάτω των 10 ετών η Στεφανίδου Ελευθερία και Κουκουλάκης Γιώργος, συμμετείχαν στο Πανελλαδικό πρωτάθλημα του Βορρά , αλλά και σε Ενωσιακές διοργανώσεις και έδειξαν ότι έχουν πολλές δυνατότητες κάνοντας φανταστικές εμφανίσεις στα courts.
Η Βαν Ντερ Σπόελ Κάτια super παίκτρια για την ηλικία των οκτώ χρόνων της, δείχνει ότι το μέλλον της ανήκει και θα πρωταγωνιστεί και την νέα χρονιά.
Η προπονήτρια του Ομίλου Ντέπη Παλαιστή δηλώνει ικανοποιημένη με τους αθλητές της και είναι σίγουρη για τις επιτυχίες της νέας χρονιάς, αρκεί να μείνουν συνεπείς στις προπονήσεις τους, με υπομονή και στόχο την καλύτερη απόδοση.