Στην έδρα της επιστρέφει το Σάββατο στις 6μμ ο Ζαφειράκης στο μπάσκετ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και αντιμετωπίζει τον ΓΑΣ Έδεσσα. Πρόκειται για ένα αρκετά κομβικό παιχνίδι καθώς η ομάδα της Έδεσσας βρίσκεται με 13 βαθμούς στην 4η θέση της βαθμολογίας, θέση που οδηγεί στα play-off, επομένως η νίκη είναι μονόδρομος προκειμένου η ομάδα της Νάουσας να πλησιάσει την πρώτη τετράδα.
Όσον αφορά τα δύο άλλα τμήματα του Ζαφειράκη, το εφηβικό τμήμα επανέρχεται μετά το ρεπό του και αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κυριακή στις 2μμ την ομάδα του Πανεδεσσαϊκού. Εκτός έδρας αγωνίζεται και η παιδική ομάδα η οποία αντιμετωπίζει την ίδια μέρα στις 12 στα Γιαννιτσά τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο.