Σε όλες τις αναγκαίες ενέργειες σχετικά με την προάσπιση της υγείας και τις προϋποθέσεις υγιεινής των παιδιών των προσφύγων και των οικογενειών τους ενόψει της ένταξης στα δημόσια σχολεία της Ημαθίας, προέβη η Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Π.Ε. Ημαθίας με πρωτοβουλία του αντιπεριφερειάρχη Κώστα Καλαϊτζίδη.
Συγκεκριμένα, μετά από επικοινωνία με το υπουργείο Υγείας ανατέθηκε η εμβολιαστική κάλυψη όλων αυτών των παιδιών στους «Γιατρούς Χωρίς Σύνορα». Είχε προηγηθεί η λεπτομερής καταγραφή των προσφυγόπουλων που διαμένουν στα δύο κέντρα φιλοξενίας της Ημαθίας, στην Αγία Βαρβάρα και στην Αλεξάνδρεια.
Επισημαίνεται ότι, τα παιδιά των προσφύγων, καθώς και εκείνων που πρόκειται να φοιτήσουν στα σχολεία της Ημαθίας, είναι πλέον εμβολιασμένα σύμφωνα με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού.
Η διαδικασία των εμβολιασμών, σύμφωνα με την ενημέρωση του υπουργείου Υγείας, θα είναι συνεχόμενη και διαρκής, για όλα τα παιδιά που φιλοξενούνται στα κέντρα αλλά και για αυτά που γεννιούνται στη χώρα μας.