Ένα πρόγραμμα που αφορά την αναπτυξιακή προοπτική της περιοχής μας βάση ενός σχεδίου που ξεκίνησε από τη Γεν. Γραμματεία Βιομηχανίας από το Μάρτιο του 2015 με συντονιστή τον σύμβουλο αναπτυξιακού σχεδιασμού Μιχάλη Μπούργο, προτείνεται να εφαρμοστεί στην Ημαθία, με σκοπό την επανεκκίνηση της βιομηχανίας μέσα από την αξιοποίηση νέων λειτουργικών εργαλείων.
Το σχέδιο (εάν εφαρμοζόταν το 2015) θα αποτελούσε και αρχικό πιλότο της Ε.Ε. με περιοχή εφαρμογής το Νομό Ημαθίας. Τώρα επανέρχεται ως πρόταση και για τον λόγο αυτό ο κ. Μπούργος με τον συνεργάτη της ερευνητικής Ομάδας, που υποστηρίζεται από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Στέλιο Τσανέλη βρίσκονται αυτές τις ημέρες στην Ημαθία όπου είχαν συναντήσεις με τον δήμαρχο Νάουσας Νίκο Κουτσογιάννη, τον δήμαρχο Βέροιας Κώστα Βοργιαζίδη (παρουσία του αντιδημάρχου κ. Άρη Λαζαρίδη και του δημοτικού συμβούλου κ. Σάκη Αποστολόπουλου) και τους περιφερειακούς συμβούλους Θ. Τεληγιαννίδη και Ν. Καρατζιούλα, για μια πρώτη αναγνωριστική συζήτηση σχετικά με την εν δυνάμει εφαρμογή του προγράμματος στην επιχείρηση Κλωστοϋφαντουργίας της Νάουσας (ΕΝΚΛΩ).
Σύμφωνα με πληροφορίες, για το πρόγραμμα θα συνεργαστούν τέσσερα Πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού, φορείς της έρευνας και ερευνητές. Η αναμενόμενη απεμπλοκή της περιουσίας της ΕΝΚΛΩ θα λειτουργήσει υποστηρικτικά για την υλοποίηση του σχεδίου, καθώς θα αξιοποιήσει σημαντικά περιουσιακά στοιχεία και υποδομές της πτωχευμένης σήμερα επιχείρησης και θα την εντάξει σ’ ένα συνολικό σχέδιο, αξιοποιώντας στο βέλτιστο τις νέες αξίες της.
Από τον σύμβουλο-ερευνητή και την ομάδα του, εκτιμάται ότι αυτή είναι η καλύτερη χρονική στιγμή ώστε η αναμενόμενη πώληση σε στρατηγικό επενδυτή να δημιουργήσει ουσιαστική δυναμική για την οικονομία, σε τοπικό, μεσογεωγραφικό και εθνικό επίπεδο.