Σοβαρός κίνδυνος υποβιβασμού υπάρχει για τη Βέροια, που θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα κανονικά το Σαββατοκύριακο, αλλά είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα το συνεχίσει.
Η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού κατά τη συνεδρίαση της Πέμπτης δεν χορήγησε πιστοποιητικό συμμετοχής στη «βασίλισσα» λόγω μη νόμιμης μετοχικής σύνθεσης, μετά τη μεταβίβαση των μετοχών από τον Θόδωρο Καρυπίδη στον Κώστα Παπαδόπουλο.
Η παράβαση σύμφωνα με τον πειθαρχικό κώδικα χαρακτηρίζεται «βαριά» και η ποινή που προβλέπεται από τον πειθαρχικό κώδικα είναι από υποβιβασμός μίας κατηγορίας έως και αποβολή από τα επαγγελματικά πρωταθλήματα. Παρόμοια περίπτωση είναι αυτή της Κέρκυρας, που υποβιβάστηκε πέρσι το καλοκαίρι.
Η «βασίλισσα» θα αγωνιστεί κανονικά την τρίτη αγωνιστική, στην… πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Ολυμπιακό αν και τα Τρίκαλα έστειλαν επιστολή ζητώντας το αντίθετο. Κάτι που χθες το βράδυ προκάλεσε συσκέψεις στην Λίγκα στην οποία όμως αποφασίστηκε ο αγώνας να διεξαχθεί. Στη συνέχεια η Βέροια θα κληθεί σε απολογία από το μονομελές πειθαρχικό όργανο της Super League. Εφόσον οριστικοποιηθεί ο υποβιβασμός, που είναι το πιο πιθανό, το κενό της, από τη στιγμή που έχει αρχίσει το πρωτάθλημα, δεν καλύπτεται. Σε αυτήν την περίπτωση θα τεθεί σε εφαρμογή από τη NOVA η ρήτρα των 350.000 για κάθε παιχνίδι που δεν θα διεξάγεται.
Παπαδόπουλος: «Δεν θα υποβιβαστούμε...»
Παρά τη σοβαρότητα της απόφασης, στη Βέροια δεν ανησυχούν. Το «Goal» επικοινώνησε με τον νέο πρόεδρο της ΠΑΕ, Κώστα Παπαδόπουλο, ο οποίος διαβεβαίωσε: «Δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό. Σε κάθε περίπτωση όλα θα διευθετηθούν. Δεν θα υποβιβαστεί καμία ομάδα». Στους παίχτες είπαν ότι δεν συντρέχει κανένας κίνδυνος, καθώς δεν είναι ίδια περίπτωση με την Κέρκυρα, όπου δεν είχε επικυρωθεί η βαθμολογία. Επίσης στη «βασίλισσα» του Βορρά τονίζουν ότι στις 13 του μήνα θα δοθούν όλα τα απαραίτητα διευκρινιστικά έγγραφα.