Ξεκινάει το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου το πρωτάθλημα Novasports Super League K20, στο οποίο δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι δεκαέξι (16) ομάδες κάτω των 20 ετών των Π.Α.Ε. που συμμετέχουν στο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα της «Super League Ελλάδα».
Οι αγώνες του Πρωταθλήματος Novasports Super League Κ20 θα διεξαχθούν σύμφωνα με την κλήρωση του Επαγγελματικού Πρωταθλήματος της «Super League Ελλάδα». Tο πρόγραμμα δε των αναμετρήσεων θα τηρηθεί επακριβώς, ως προς την γηπεδούχο ομάδα κάθε αγώνα, με αυτό του Επαγγελματικού Πρωταθλήματος «Super League Ελλάδα».
Το Πρωτάθλημα Novasports Super League K20 διεξάγεται σε δύο (2) γύρους και σε κάθε γύρο όλες οι ομάδες αγωνίζονται εναντίον όλων των ομάδων. Στους αγώνες του Πρωταθλήματος Novasports Super League Κ20, δικαίωμα συμμετοχής έχουν ποδοσφαιριστές έως 20 χρονών (γεννηθέντες από 01/01/1997 και έπειτα). Κατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται η συμμετοχή (δηλωθέντων στο Φύλλο Αγώνα) μέχρι δύο (2) ποδοσφαιριστών οι οποίοι έχουν γεννηθεί το 1996.
Συνολικά, είναι υποχρεωτική η αναγραφή στη 18άδα κάθε ομάδας, σε όλους τους αγώνες για το Πρωτάθλημα Novasports Super League Κ20, τουλάχιστον δεκατριών (13) ποδοσφαιριστών που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις ελληνικές εθνικές ομάδες ή έχουν την ελληνική ιθαγένεια (ελληνική ταυτότητα ή διαβατήριο).
Έτσι με την τρίτη αγωνιστική θα ξεκινήσει και το πρωτάθλημα της Κ-20 με την ομάδα της Βέροιας να αντιμετωπίζει την Κυριακή το πρωί (11,30 ) την ομάδα του Ολυμπιακού στις εγκαταστάσεις του Ρέντη.
Ξεκινάει και το πρωτάθλημα των Κ-17
Το Πρωτάθλημα Novasports Super League Κ17 ξεκινάει την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2016, στο οποίο δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι δεκαέξι (16) ομάδες κάτω των 17 ετών των ΠΑΕ που συμμετέχουν στο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα της Super League.
Οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στο Πρωτάθλημα Novasports Super League Κ17 αγωνιστικής περιόδου 2016 – 2017, θα χωριστούν σε δύο (2) ομίλους (Α’ και Β’ Όμιλος), Η ομάδα της Βέροιας μετέχει στον β' όμιλο μαζί τις Ξάνθη, ΠΑΟΚ, Ηρακλή, Κέρκυρα, Λάρισα, Παναιτωλικός, ΠΑΣ Γιάννενα
Οι ομάδες Κ-17 θα ξεκινήσουν με την 1η αγωνιστική και η Βέροια θα παίξει το Σάββατο 12 το μεσημέρι με την Λάρισα στο γήπεδο του Διαβατού. (Βέροια- Λάρισα.)