Το πρώτο θετικό βήμα για την ευρωπαϊκή διάκριση θέλει να κάνει το Σάββατο η ομάδα χαντ μπολ του Φίλιππου. Στις 6 μ.μ. στο Φιλίππειο θα αντιμετωπίσει την ισχυρή ομάδα της Budvaska από το Μαυροβούνιο. Για τον Φίλιππο είναι το πρώτο επίσημο φετινό παιχνίδι, με νέους παίκτες στη σύνθεση του που υπόσχονται πολλά.
Στο πλευρό των παικτών αναμένεται να σταθούν πολλοί φίλαθλοι που θα γεμίσουν το γήπεδο δείχνοντας την αγάπη τους προς την ομάδα.
Ο προπονητής του Φιλίππου Στέλιος Σειρεκίδης δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο Μπάμπη Δομπρή (πέρσι έπαιξε με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου στην Ευρώπη) καθώς και στον Βόσνιο αριστερόχειρα Ράχιμιτς που έχει πρόβλημα με τον ώμο του. Όλοι οι άλλοι είναι στη διάθεση του προπονητού με υψηλό ηθικό για νίκη που θα δώσει ελπίδες πρόκρισης.