Φιλικό αγώνα έδωσε η Α.Ε. Αλεξάνδρειας με την ομάδα Κ20 Βέροιας στα πλαίσια της προετοιμασίας της για την νέα αγωνιστική περίοδο, την Τετάρτη 17 Αυγούστου στο Δημοτικό Στάδιο Αλεξάνδρειας όπου κέρδισε με 1-0.
Οι φίλαθλοι των ομάδων είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα αλλά και γενικότερα τους ποδοσφαιριστές που θα απαρτίζουν το φετινό ρόστερ της
ομάδας.
Ο ποδοσφαιρικός αγώνας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων με φάσεις και γκολ. Οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία για χρήσιμα συμπεράσματα και
δοκιμές σε ένα δυνατό φιλικό προετοιμασίας.
Συγκεκριμένα η ομάδα της Α.Ε. Αλεξάνδρειας σημείωσε 1 γκολ στο Α ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 75΄ με κεφαλιά του Γίγα.
Επίσης σημαντική ευκαιρία χάθηκε από τον Αβραμόπουλο στο 70΄ όταν σημειώθηκε δοκάρι και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 1-0.
Οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν ισοδύναμες με την ομάδα της Αλεξάνδρειας να υπερέχει αισθητά στο Β ημίχρονο.
Συνθέσεις των ομάδων
ΑΕ Αλεξάνδρειας : Μυλωνάς, Νικολόπουλος, Γρηγοριάδης, Ιορδανόπουλος, Κούκλας, Τσιρίδης, Αβραμόπουλος, Λίτσι, Πέτκος, Σαρηγιαννίδης, Παπακωνσταντίνου. Αγωνίστηκαν και οι Γκιουλέκας, Γιοβανόπουλος, Μπόσκος, Γκατζούφας, Τζιλόπουλος, Σκούρα, Πέικος, Αναστάσης, υπό δοκιμή.
Βέροια Κ20 : Σαφαρίκας, Πατσιαβούρας, Τσότρας, Ράδης, Τσούχας, Δώρης, Βασάρας, Καρυπίδης, Τσελέπης, Ιακωβίδης, Στυλίδης. Αγωνίστηκαν και οι Μπλατσιώτης, Παντέλογλου, Νίκας, Ευθυμιάδης, Βατμανίδης, Καραγιάννης, Αποστολίδης, Νικόπουλος, Αϊρατζής, Ζυγκερίδης, Κουμπαρόπουλος, Φωτόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος.
-Αγωνίστηκε με την Κ-20 της Βέροιας και ο πρώην πρόεδρος της βασίλισσας του βορά Θόδωρος Καρυπίδης.
Ευχαριστίες προς τους φιλάθλους
«Η Α.Ε. ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ ευχαριστεί όλους τους φίλους της ομάδας που στο πρώτο εντός έδρας φιλικό, βρέθηκε στο πλευρό μας. Αυτό δείχνει πως οι απαιτήσεις και οι προσδοκίες των φίλων μας είναι πολλές.
Εμείς από την πλευρά μας υποσχόμαστε ότι θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να ικανοποιήσουμε και τον πιο απαιτητικό μας φίλαθλο. Σας περιμένουμε και πάλι στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο Σάββατο 20/8 στο δημοτικό γήπεδο Αλεξάνδρειας με αντίπαλο αυτήν την φορά την ομάδα του Ροδοχωρίου.»