Κατά την ποδοσφαιρική περίοδο 2016 -2017 τη Γενική Διεύθυνση της Α.Ε. Ποντίων έχει ο κ. Στέφανος Γαϊτάνος, με συνεργάτες τον κ. Γεώργιο Μίλη (προπονητή), τον κ. Λάζαρο Παπαδόπουλο (υπεύθυνο τεχνικής), την κ. Κατερίνα Γαϊτάνου (θέματα φυσικής κατάστασης- γυμνάστρια) και τον κ. Παναγιώτη Παναγιωτούλα (προπονητή τερματοφυλάκων).
Η πρώτη συγκέντρωση της ομάδας έγινε την Τρίτη 2/8 με ομιλίες και οδηγίες ενόψει της νέας περιόδου και ήδη από την Πέμπτη 4/8 άρχισαν καθημερινές προπονήσεις στις 6 στη Ραχιά.