Τελικά μετά από συζητήσεις πολλών ημερών ο αρχηγός της Βέροιας Αλέξης Βεργώνης δεν τα βρήκε με την ομάδα του και αποδέχθηκε την πρόταση του Απόλλωνα Καλαμαριάς που αγωνίζεται στη Γ' Εθνική και την έχουν αναλάβει οι Αδελφοί Καλαϊτζίδη με στόχο να την επαναφέρουν στις μεγάλες κατηγορίες. Ο Αλέξης Βεργώνης εξάντλησε όλα τα περιθώρια να παραμείνει στην αγαπημένη του Βέροια αλλά στο τέλος δεν βρέθηκε η χρυσή τομή και δέχθηκε την πρόταση της ομάδας της Καλαμαριάς. Η σχετική ανακοίνωση του Απόλλωνα αναφέρει.
«Ο Απόλλων καλωσορίζει στην οικογένεια του τον Αλέξανδρο Βεργώνη,τον επί πενταετία Αρχηγό της Π.Α.Ε. ΒΕΡΟΙΑ. Μια σταθερή αξία σε επίπεδο Super League».