Χρυσό μετάλλιο στα 5.000 μέτρα στους πανελλήνιους αγώνες ΑμεΑ κατάκτησε ο Ημαθιώτης Νίκος Τουλίκας βελτιώνοντας και το ατομικό του ρεκόρ. Οι αγώνες πραγματοποιούνται 2-3 Ιουλίου στο ΟΑΚΑ της Αθήνας και ο χρυσός αθλητής του Νικηφόρου Μπελαγιάννη και του σωματείου ΄Αιγές΄ έκανε χρόνο 21.55.32, που είναι ο όγδοος καλύτερος φέτος στον κόσμο.
Επιπλέον διακρίσεις υπήρξαν και για άλλους αθλητές του συλλόγου ΄Αιγές΄ Ημαθίας. Στα 100 μέτρα οι Μιχάλης Σβορώνος και Νικήτας Λαυρεντίδης έλαβαν την 4η θέση, ενώ ο Νίκος Θεοχαρόπουλος προκρίθηκε στον τελικό της σφαίρας.
Επίσης συμμετείχε στη σφαίρα για πρώτη φορά ο νέος αθλητής Κωνσταντίνος-Ραφαήλ Παπαδόπουλος, κατακτώντας τη 10η θέση.