Συνεχίστηκε την Κυριακή 12 Ιουνίου η προημιτελική φάση του τουρνουά ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ 2016 στην Εληά με δυο αγώνες φωτιά!
Χωρίς Ελεος 55- Slow Pistons 53
Στο πρώτο παιχνίδι οι Χωρίς Έλεος αν και λαβωμένοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με δυο εύστοχες βολές 2 δεύτερα πριν το τέλος.
Φοβερός και τρομερός ο αρχηγός Μουρατιδης , πήρε από το χέρι την ομάδα και την οδήγησε στην νίκη . Αμείλικτος ο Χατζης στο ημίχρονο έδωσε λύσεις , ο Δαλλης κολόνα καθάρισε την εναέρια κυκλοφορία βάζοντας επίσης τις δυο κρίσιμες βολές , και δαγκάνα η άμυνα του Αποστόλου . Άξιος συμπαραστάτης στο σκοράρισμα ο Σταμπουλής που δυστυχώς ο τραυματισμός του σε ανύποπτη φάση επισκίασε την νίκη της ομάδας του και έκρυψε τα χαμόγελα.Για ένα ακόμα παιχνίδι καταπληκτική η παρουσία και το πάθος των νεοφώτιστων , που έχασαν το παιχνίδι απο ενα αλόγιστο φάουλ . Παίκτης του αγώνα ο Τσιάρας που κράτησε με δύσκολα καλάθια την ομάδα κοντά στο σκορ και ο Μαυροκεφαλίδης σταθερή αξία φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι . Ταχύτατος ο Εφρυντιδης , δαιμόνιος ο Κωτσακης και η μεστη παρουσία του Καπαγερίδη δεν ήταν αρκετά για να τους σμπρωξουν στην νίκη . Αποχαιρετούν το τουρνουά με ψηλά το κεφάλι , ραντεβού του χρόνου με την καλύτερη παρέα του Τσαμητρου , τους Slow Pistons.
ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ: Σταμπουλής 13, Μουρατιδης 27(2), Χατζηεμμανουήλ 4, Δαλλης 5, Χατζης 5, Αποστολου 1, Στεργιοπουλος, Μαργαριτοπουλος. SLOW PISTONS: Σπυριδόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης 20, Τσιαμήτρος , Καπαγεριδης 8, Λελεκακης , Κοτσακης 7, Μαρτος, Σιδηροπουλος , Χονδροματιδης, Τσιάρας 11(1), Εφρυντιδης 5.
Στο Βραδινό παιχνίδι ένας άλλος αρχηγός , ο Μπιζετας εκτέλεσε από την γραμμή του τρίποντου , οι Νταφος και Παπαδοπουλος Ι. κυριάρχησαν στις δυο ρακέτες και με τον Πυρκα να τρυπάει την άμυνα με διεισδύσεις ήρθε η πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά . Καθοριστικός και ο Μανουρας με καλή άμυνα.
Στην αντίπερα όχθη ο τραυματισμός του αρχηγού Τριγωνη επηρέασε τις Μορφές που δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί μέχρι τέλους . Καταιγιστικός ο Ιωσηφιδης , σίφουνας ο Τσιγαρας , πάλεψαν και οι Τζιουμακης και Σκουμπόπουλος αλλά δεν τα κατάφεραν . Χωρίς τις Μορφές η φετινή τετράδα , ανανεωμένες του χρόνου υποσχέθηκαν να δώσουν βροντερό παρών.
TEXAS LOSERS: Σαββαιδης 2, Πυρκας 9(1), Μπιζετας 11(2),Παπαδοπουλος 12, Νταφος 9, Σπυριδωνιδης 2, Μανουρας 5(1).
ΜΟΡΦΕΣ: Τριγωνης, Τσιγαρας 7(1), Μαυροπουλος, Τζιουμακης 6, Σκουμποπουλος 5(1), Ιωσηφιδης 17(4), Τσιουντας, Ορφανιδης , Χατζηκυριακίδης 3.