Πολύ μεγάλη επιτυχία είχε η πρώτη συγκέντρωση παλαιών παικτών, προπονητών, προέδρων και μελών της θρυλική ΑΕ Ποντίων Βέροιας που ιδρύθηκε το 1984, έφθασε μέχρι τη Β' Εθνική κατηγορία αλλά όπως είπε ο "μεγάλος" πρόεδρος Βασίλης Φωτιάδης στον χαιρετισμό του κάποιοι δεν θέλανε να ανέβουμε και στην Α' Εθνική.
Το παρων έδωσαν οι πρόεδροι Φωτιάδης, Εμμανουηλίδης, Πουλασουχίδης και ο σημερινός Φώτης Γκαιτατζής , παλαιοί προπονητές με επικεφαλής τον Βούλγαρο Ζέτσεφ που ήρθε από την Σόφια, Στέφανος, Γαιτάνος Τάκης Τσακαλίδης, Κώστας Αραμπατζής , Γιάννης Γιάννου, Θέμης Θεοδωρίδης, Παναγιώτης Μιχαηλίδης, Δημήτρης Χριστοφορίδης κ.α.
Παλαιοί παράγοντες για πολλά χρόνια στην ομάδα, Στέφανος Κεφαλίδης, Λάζαρος, Πουλασουχίδης, Γιάννης, Ιωαννίδης, Τάσος Βαμαβακίδης, Σάκης Σιδηρόπουλος, Κώστας Πασχαλίδης, Αντώνης Ποζιάδης, Νάκης Μουρατίδης, φυσιοθεραπευτές, Τάσος Τυφλίδης, Παναγιώτης Μπαλμπάνας Μπάμπης Γιαρένης (φροντιστής ) . Από τους παίκτες που διακρίναμε ο Ηλίας Ατματζίδης που ήρθε από την Αθήνα ο Μόσχος ο κορυφαίος σέντερ φορ, Παπανώτας, Ακριβόπουλος, Παπαδόπουλος, Φουρκιώτης, Αναστασίου, Λαναρής, Γιαννουσόπουλος, Κολεσίδης, Συναχείρης, Νούλας, Ζαρογιάννης, Ζιάκας, Καψαλιάρης, Δέλιος, Μπουτσακτσής, Αιρατζής, Γκίτκος, Νικολόπουλος. Τσιούχας Βαλδήρ κ.α.
Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής μίλησε ο Γόλης Παπαδόπουλος ο οποίος πέρα από την μεγάλη συγκίνηση ευχαρίστησε όλους τους παλαιούς συμπαίκτες του για την ανταπόκριση τους στο πρώτο αυτό κάλεσμα, ζήτησε και κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για αυτούς που "έφυγαν" και δήλωσε ότι θα καθιερωθεί ένα τουρνουά Ακαδημιών στην μνήμη του Οδυσσέα Αβραμίδη.
Στη συνέχεια ο πρώτος πρόεδρος της ΑΕ Ποντίων Βασίλης Φωτιάδης απηύθυνε τον δικό του χαιρετισμό μέσα σε μεγάλη συγκίνηση (μόνο που δεν έκλαψε) αφού μετά από πολλά χρόνια βρέθηκε απέναντι στα "δικά του" παιδιά που δόξασαν την ιστορική ομάδα. "Σας ευχαριστώ όλους από τα βάθη της καρδιάς μου γιατί μαζί άλλος λίγο άλλος πολύ έβαλε ένα λιθαράκι για να "κτιστεί" αυτή η ομάδα για την οποία μιλούσε όλη η Ελλάδα."
Στη διάρκεια της εκδήλωσης σε μία οθόνη προβάλλονταν αναμνηστικές φωτογραφίες από τις ιστορικές στιγμές της ΑΕ Ποντίων Βέροιας μέσα και έξω από τα γήπεδα.
Ευχαριστήριο της Οργανωτικής επιτροπής.
Μετά την εκδήλωση τα τρία μέλη της οργανωτικής επιτροπής κ.κ Παπαδόπουλος, Φουρκιώτης και Αναστασίου με ανακοίνωση τους ευχαριστούν όλους τους παλαιούς συμπαίκτες τους , προέδρους, μέλη των διοικήσεων, προπονητές και άλλους συνεργάτες για την προσέλευση τους στην εκδήλωση και υπόσχονται επανάληψη με πολλές εκπλήξεις στο μέλλον.