Τελευταία μέρα της Α' φάσης του τουρνουά ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ 2016 και ξεκαθάρισαν οι βαθμολογίες και τα ζευγάρια των προημιτελικών. Νίκες για τα φαβορί, επιβλήθηκαν εύκολα τα Παρτάλια και οι LiverCool και στο τέλος πήραν διαφορά οι Ατλας.
Παρταλια 87- Βεροια23 58
Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας οι περσινοί πρωταθλητές έδειξαν την διαφορά δυναμικότητας που τους χωρίζει και νίκησαν επιβλητικά τους αντίπαλους τους . Οι ΚωστογλΙδης και Εμμανουηλιδης πυροβολούσαν συνεχώς , ο Σπορελας ήταν καταιγιστικός στις δυο ρακέτες και ο Σαζακλιδης μάζεψε τα σκουπίδια και σκόραρε με άνεση.
Απο την ομάδα του Λεονταρακη έλειπαν οι δυνάμεις και οι καλές επιλογές , ο Τζιμογιάννης έσπασε κάθε άμυνά και μαζί με τους Τζανετο και Αβρααμ πάλεψαν με τα θηρία αλλά δεν τα κατάφεραν . Τελευταίο παιχνίδι για τους αγαπητούς Βεροια23 με δυο νίκες και 4 ήττες τερματίζουν στην 6η θέση του Ομίλου.
ΠΑΡΤΑΛΙΑ: Σπορελας 26, Κασαπης 10, Σαζακλιδης 10, Κωστογλιδης 15, Εμμανουηλιδης 15, Κουρης 2, Μπερσος 5, Γκιλιόπουλος
ΒΕΡΟΙΑ23: Βασιλοπουλος 4, Αβρααμ 12, Τζιμογιάννης 21, Λεονταρακης 4, Τζανετος 12, Καραμουτης 2, Ευθυμιαδης 3
.LiverCool 56-Αρρωστοι 29
Δεύτερο παιχνίδι στην σειρά μονο νίκη ήθελαν οι LiverCool και την πέτυχαν απέναντι στους αντιπάλους τους. Ο Κυριαζοπουλος οργάνωσε το παιχνίδι μοιράζοντας άπειρες Ασσιστ , οι Ουγγρινης και Κουλης εκτέλεσαν από την περιφέρεια , και ο Παπαγιαννης Δ. κέρδισε ολες τις μάχες στο ζωγραφιστό . Τρομερή δουλειά και από τους Μπαλτζή και Τσιριμπακα στις δυο ρακέτες.
Τελευταίο παιχνίδι για τους Αρρώστους του Δεληφωτη , πάλεψαν με όλη τους την καρδία αλλά δεν τα κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη . Ο Μπέκας και ο Νικολαιδης σκόραραν αλλα ο Βυζας κυμάνθηκε σε χαμηλή πτήση . Απολογισμός δυο νίκες και 4 ήττες , καλή χρονιά με υποσχέσεις για του χρόνου!
LIVERCOOL: Παπαγιαννης 10, Κουλης 12(2), Ουγγρινης 10, Μπαλτζης 4, Τσιριμπακας 4, Κορυτσαιος 6, Κυριαζοπουλος 6, Λιολιος 4
.Ατλας 61- Bad Boys 41
Το βραδινο παιχνίδι ήταν το κυρίως μενού , με τους Άτλαντες να διορθώνουν τα κακώς κείμενα και να παίρνουν διαφορά . Οι κοντοί ψήλωσαν το σκορ της ομάδας ! Ένας Σιασιος υπερηχητικός , σε συνεργασία με τον Διόσκουρο του Σιστακο , έτρεξαν , σκόραραν , μοίρασαν και πυροβόλησαν από την γραμμή των 6,75 . Πολύ καλός και ο Κλωναρας για ένα ακόμα παιχνίδι .Πρώτη θέση για τους Άτλαντες στον Α Όμιλο.
Στην αντίπερα όχθη με την σημαντική απώλεια του Δουλαλα τα κακά παιδιά άντεξαν ένα μόλις ημίχρονο . Συγκλονιστικός ο Κωστογλιδης τους κρατούσε κοντά στο σκορ , οι Στυκας και Πολυμερης πάλεψαν κερδίζοντας μονομαχίες , αλλά αυτά δεν ήταν αρκετά για να τους χαρίσουν το ροζ φύλλο . Τέταρτη θέση για τα κακά παιδιά στο τέλος της πρώτης φάσης.
ΑΤΛΑΣ: Σιστακος 17, Στογιαννος 4, Μπογδαμπειδης, Παπαγιαννης 2, Καραθανασης, Σιασιος 23, Καραγιαννοπουλος 6, Αχτσης , Κλωναρας 9, Τουφας.
BAD BOYS: Γωγος 2, Μπακαλιδης, Στυκας 9, Κωστογλιδης 17, Δομουτζης 6, Πολυμερης 6.