Ο Ναουσαίος μαραθωνοδρόμος Κυριάκος Λαζαρίδης, νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση στο Λαϊκό νοσοκομείο καθώς υπέστη ανακοπή και εγκεφαλικά επεισόδια.
Ο 62χρονος πρώην αθλητής έχει υπάρξει από τους σπουδαιότερους δρομείς της Ελλάδας και από το 1977 μέχρι 1982 ήταν ο κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ στο μαραθώνιο με 2:20:15. Το βιογραφικό του είναι πλούσιο και τα κατορθώματα του πολλά. Το 1983 και το 1984 ήταν ο νικητής στο διεθνή μαραθώνιο της Νυρεμβέργης, ενώ έχει και μία 7η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μαραθωνίου στη Φλόριντα των ΗΠΑ. Το 1988 μαζί με 4 ακόμη ειρηνοδρόμους κάλυψε τρέχοντας την απόσταση Αθήνα-Μόσχα 3000 χλμ. για την ειρήνη με αφορμή τη σύνοδο Ρίγκαν – Γκορμπατσόφ.
Είχα την τύχη να παρακολουθήσω πολλούς αγώνες του Κυριάκου όπου πάντα διέκρινα το πάθος και το πείσμα του να κόψει πρώτος το νήμα.
Ευχές να ξεπεράσει τα δύσκολα προβλήματα υγείας και να γυρίσει "σιδερένιος" κοντά στους δικούς του και στον αθλητισμό που υπεραγαπάει.