Με τους αθλητές των συνθέτων να ολοκληρώνουν με μια αγκαλιά την προσπάθεια τους έπεσε στις Σέρρες η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος συνθέτων αγωνισμάτων.
Ένα διήμερο με έντονη δράση και πολύ προσπάθεια από τους μετέχοντες σε άνδρες και γυναίκες. Η Σοφία Υφαντίδου και ο Παναγιώτης Μάντης κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες τους με 5.957 και 6.937 βαθμούς αντίστοιχα.
Για την Υφαντίδου ο αγώνας αυτός ήταν ένα δυνατό τεστ ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ενώ πριν από τη διοργάνωση του Άμστερνταμ είναι πιθανό να πάρει μέρος και σε μίτινγκ συνθέτων στην Τσεχία, με στόχο πάντα το όριο για το Ρίο.
Η Υφαντίδου στη διάρκεια της δεύτερης ημέρας πέτυχε 5,85 μ. στο μήκος, εντυπωσίασε στον ακοντισμό με το 56,52 μ. και έτρεξε τα 800 μ. σε 2.18.43. Δεύτερη με 5.222 β. ήταν η Στέλλα Τζικανούλα και τρίτη η Ολγα Καστανά με 5.082 βαθμούς. Στους Άνδρες ο Παναγιώτης Μάντης ανέκαμψε την δεύτερη ημέρα και επικράτησε τελικά με 6.937 β., αφήνοντας δεύτερο τον Κυριάκο Πηλίδη (6.655) και στην τρίτη τον Παναγιώτη Πητά (6.447). Στους Νέους Άνδρες το χρυσό πήγε στον Μάντη και στις Γυναίκες στην Καστανά.