Με υψηλό ηθικό και με τη στήριξη του κόσμου οι παίκτες του Φιλίππου αισιοδοξούν ότι τη Δευτέρα με την κατάκτηση της νίκης επί του Διομήδη θα πανηγυρίσει έναν ακόμη τίτλο, και παράλληλα το νταμπλ για τη φετινή περίοδο. Σίγουρα η αποστολή είναι δύσκολη αφού και οι γηπεδούχοι θέλουν τν νίκη και μάλιστα διαθέτουν μία ισχυρή ομάδα, ενώ θα παίξουν και μπροστά στους φιλάθλους τους. Είναι όμως ένας τελικός και πολλά μπορούν να συμβούν. Ο Φίλιππος έχοντας στις τάξεις του πολύ έμπειρους παίκτες θα πρέπει να διαχειριστεί το παιχνίδι και να το "φέρει" στα μέτρα του.
Προβλήματα δεν υπάρχουν εκτός από τη γνωστή απουσία του Γιώργου Μαστορογιάννη που εξακολουθεί να είναι τραυματίας όλοι οι άλλοι θα είναι στην διάθεση του προπονητή Στέλιου Σεϊρεκίδη ο οποίος και θα κάνει τις επιλογές του λίγο πριν τον αγώνα.
Επίσης στον αγώνα θα παραβρεθούν μέλη της Διοίκησης και φυσικά οι φίλαθλοι που θα αποφασίσουν να μεταβούν αυθημερόν στο Άργος, καθώς και αρκετά Ι.Χ.
Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι διεθνείς Τζαφεροπουλος και Μπέτμαν.