Συνάντηση για τις αλλαγές στη διαιτησία έγινε χθες μεταξύ ΕΠΟ και Super League. Θέματα που αφορούν στις αλλαγές στη διαιτησία με αφορμή την πρόταση της Λίγκας έπεσαν στο τραπέζι στη σημερινή συνάντηση μεταξύ της ΕΠΟ και των εκπροσώπων της διοργανώτριας αρχής.
Στη συνάντηση τη Λίγκα εκπροσώπησαν ο Γιώργος Μποροβήλος και Χρήστος Πανόπουλος, ενώ στο ραντεβού μαζί με τον πρόεδρο της ΕΠΟ, Γιώργο Γκιρτζίκη ήταν και ο Κύρος Βασσάρας, που είναι υπεύθυνος εκπαίδευσης των διαιτητών.
Οι δύο πλευρές δεν κατέληξαν κάπου καθώς εκ μέρους της ΕΠΟ τέθηκαν ζητήματα τα οποία προβλέπει η συνθήκη διαιτησίας της UEFA. Θα γίνει κι άλλη συνάντηση στις 25/5, ωστόσο, η αλλαγή στον τρόπο εκλογής της ΚΕΔ δύσκολα θα περάσει.
«Εμείς θα κάνουμε ότι μπορούμε για το κομμάτι της διαιτησίας. Ξέρουμε όμως ότι υπάρχει μεγάλη καχυποψία και δεν μπορούμε να το πετύχουμε απόλυτα αυτό. Διότι πολύ απλά ο κάθε Έλληνας είναι διαιτητής. Στην Ελλάδα όλοι είναι διαιτητές», ανέφερε μετά τη συνάντηση ο Γκιρτζίκης.